The prevalence of emotional eating and its relation to affect regulation in a turkish sample of obese, overweight and normal weighted women
Obez, kilolu ve normal kilolu kadınlarda duygusal sebeplere bağlı yeme davranışı ve duygu düzenlemesi ile ilişkisi
  1. Tez No: 271192
  2. Yazar: NUR EVİRGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FALİH KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada farklı kilo gruplarında duygusal sebeplere bağlı yeme ve tıkanırcasına yeme (binge eating) davranışlarının sıklığı ve duygu düzenlemesi ile bağlantıları incelenmiştir. Çalışmada benden kitle endeksler 16,9 ile 52,07 arasında değişen 204 kadın katılımcı yeralmıştır. Katılımcıların 98i kilo vermek için profesyonel destek almaktaydı. Yeme biçimleri, Hollanda yeme davranışları ölçeği, ile ve tıkanırcasona yeme davranışı, Edinburgh Bulimia değerlendirme testi ile tespit edilmiştir. Duygu düzenlemesi ile alakalı psikolojik değişkenleri ölçmek için Olumsuz ruh halini düzeltme beklenitileri ölçeği, Sürekli öfke ve öfke ifade tarzı ölçeği ile Toronto aleksitimi ölçeği kullanılmıştır. Duygusal sebeplere bağlı yeme ve tıkanırcasına yeme davranışı kilolu ve obez kişlerde normal kiloda olanlara oranla anlamlı bir şekilde daha sık rapor edilmiştir. Bulgular tıkanırcasına yeme davranışının da bir tür duygusal sebeplere bağlı yeme biçimi olduğunu ortaya koymuştur. Duygusal sebeplere bağlı yeme ve tıkanırcasına hyeme davranışları duygu düzenlemesi ile ilgili değişkenlerle anlamlı bir şekilde bağlantılı bulunmuştur. Önceki çalışmaların ışığı altında bulguların önemi tartışılmış ve gelecekteki çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigated the prevalence of emotional eating and binge eating and their relation to variables associated with affect regulation within different weight categories. Emotional eating and binge eating have been associated to unhealthy eating patterns leading to health problems such as obesity, which is defined to be a biological, psychological and social epidemic. Participants in this study were comprised of 204 women with body mass index ranging from 16.9 to 52.07, ninety-eight of which were receiving professional intervention for weight loss. The Dutch Eating Behavior Questionnaire and Bulimia Investigatory Test Edinburg were used to assess eating styles and binge eating. Negative Mood Regulation Expectancies Scale, Trait Anger and Anger Expression Scales and the Toronto Alexithymia Scale were used to assess psychological variables related to affect regulation. The prevalence of emotional eating was found to be significantly higher in obese and overweight samples compared to the normal weighted sample. Results implied binge eating to be a form of emotional eating. Furthermore emotional eating and binge eating were found to be associated to variables related to affect regulation. Implications of the results in the light of previous studies, and recommendations for future research are discussed.