Yabancı dil olarak Türkçe öğretimi bağlamında Avrupa ortak dil kriterleri sorunsalı
Problematic of common European framework in the concept of teaching Turkish as foreign language
  1. Tez No: 214628
  2. Yazar: ELİF DURAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Günümüzde teknolojik ve sosyal alanlarda yasanan hızlı değismeler yasamın heralanında olduğu gibi dil alanında da yeniden yapılanmalara yol açmıstır.Bu çalısmada Avrupa'da yabancı dil öğretimi bağlamında gerçeklesen gelismelerısığında Avrupa'da Türkçe öğretimi konusu ele alınmıstır. Türkçe'nin Avrupa'dakiöğretimine iliskin durumuna yönelik değerlendirmeler bu çalısma kapsamında öncelikleöğrenci boyutuyla, daha sonra kurumsal boyutta ve öğretmen boyutuyla irdelenmis veLondra Elizabeth Garrett Anderson Okulu'nda Türkçe dersi alan öğrencilerin görüsleri ileT.C. Büyükelçiliği Londra Eğitim Müsaviri Vekili ve bazı Türkçe öğretmenleriyleyapılan söylesiler veri kaynağı olarak kullanılmıstır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTToday, the rapid changes in social life and technology necessitate thereconstruction of the language field like many other fields.In this study, the subject, Turkish Teaching in Europe is discussed in the light of thedevelopments in foreign language teaching in Europe. Teaching of Turkish in Europe isstudied throughout its three dimension: firstly student, teacher and institute. The wievs ofthe students who take Turkish lessons in Elizabeth Garrett College, the interviews withLondon National Education Counselor and with the Turkish teachers are used as datasource.