Analysis of the consumer attitudes toward private pension system
Tüketicilerin bireysel emeklilik ürünlerine karşı tutumlarının analizi
- Tez No: 214633
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK ARSUN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Sosyal güvenlik sistemlerinin saglıklı islemesinin bireylerinemekliliklerindeki ekonomik refahı saglaması ve bunun yanında ülkeekonomisine yaptıkları olumlu katkı bakımından önemi büyüktür. Nüfusunyaslanmasının da etkisiyle etkisiyle son yıllarda sosyal güvenlik sistemlerininsorunlarının agırlasması, ülkeleri yeni çözümler bulmaya itmis, Sili örnegininbasarısının da etkisiyle bir çok ülkede bireysel emeklilik sistemlerininkurulmustur.Türkiye'de de bireysel emeklilik sistemi, devlet tarafından yürütülenmevcut emeklilik sistemlerinin tamamlayıcısı olarak 1999 yılında uygulanmayabaslanmıstır. Türkiye için henüz yeni sayılabilecek bu sistemi yürütenlerin özelsirketler olması ve sisteme katılımın tamamen gönüllü olmasından hareketle,rekabete dayalı bu sistem için yapılacak olan tüketici odaklı arastırmalarınöneminin büyük oldugu söylenebilir. Bireysel emeklilik sistemi icin mevcuttüketici portföyünün sosyo-demografik özelliklerini, sistem hakkındaki tutum,düsünce ve bilgi düzeylerini ve satın alma kararlarını etkileyen faktörleriarastırdıgımız bu çalısma, emeklilik sirketleri ve sistemin düzenleme vedenetlemesinden sorumlu birimler için önemli bir kaynak teskil edecektir.
Özet (Çeviri)
Effective operations of social security systems are very important forthe countries with their positive effects to economic parameters and prosperityof individuals at their retirements. With the effects of ageing populations, theproblems of the social security systems are getting bigger. This urges thecountries to find new solutions about this case and, with the example ofsuccessful implementations of Chile, many countries launched the individualpension systems.In Turkey, the legal and institutional framework for private pensionsystem has drafted in 1999, which is thought to supplement the existing PAYGplans. Because they are the private enterprises who operate this newlyestablished system and also the system is operated on voluntary basis, researchsfocused on the private pension consumers are important. This research inquiresthe socio-demographic characters of the present and probable private pensionconsumers, behaviours and attitudes toward the system and the factors thateffects the buying decisions of the consumers and it is thought to be animportant source for the pension companies and the authorities responsible toregulate and audit the system.