Posta hizmetlerinde türkiye'nin avrupa birliği'ne uyum süreci
Harmonization of turkey with the european union on postal services
- Tez No: 214636
- Danışmanlar: PROF. MEHMET HELVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Üç bölümden oluşan bu çalışmada, Türkiye'deki Posta Mevzuatı'nın AB'ne katılım sürecinde geçireceği değişimler ele alınmıştır. İlk bölümde, posta hizmetleri alanında Türkiye'de mevcut durum, kaydedilen gelişmeler, iş kurma hakkı ve hizmet sunum serbestisi hükümlerinin AB iç pazarındaki önemi ve bu başlık altında tarama süreci incelenmiştir. İkinci bölümde AB üyesi 27 ülkede posta idarelerinin statüleri, posta üst kurulları ve tekel durumları ile AB posta politikasının amacı ve genel çerçevesi ortaya konmuş, AB Posta Direktifleri ile, mevcut 5584 sayılı Posta Kanunu'nun yanı sıra tasarı aşamasında olan Sektör ve PTT Kanunları karşılaştırılmıştır. Üçüncü ve son bölümde, gelecek dönemde AB posta sektöründe tam serbestleşme, düzenleme prensipleri ve tamamen serbest bir posta piyasasının evrensel posta hizmeti üzerindeki potansiyel etkileri açıklanmıştır. Tezin bütününde AB üyesi ülkelerin posta idarelerindeki uygulamalar göz önünde bulundurularak karşılaştırmalı bir yöntem takip edilmiştir. Ağırlıklı olarak AB Posta Direktiflerinden, AB Komisyonu araştırma raporlarından ve AB üyesi ülkelerin posta idareleri ile posta üst kurullarının resmi internet sitelerinden faydalanılmıştır. Sonuç olarak, Türk Posta Mevzuatı, AB Mevzuatının önemli hükümlerini karşılayacak şekilde bir değişim sürecinden geçmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis, which is composed of three chapters, deals with the transformations that will be undergone by the Turkish Postal Legislation during the EU accession process. In the first chapter, current situation of the postal services in Turkey, the progress achieved, the importance of the articles of the right of establishment and freedom to provide services, and the screening process under this chapter are analysed. In the second chapter, the statutes, postal regulatory authorities and reserved areas of the postal administrations in the 27 EU member states, the purpose and general framework of the EU postal policy are defined, the current Postal Law numbered 5584, and also the Draft Sector and PTT Law are compared with the EU Postal Directives. In the third and the last chapter, complete liberalisation in the EU postal sector, regulatory principles and the impacts of a fully opened postal market on the universal service are explained. A comparative methodology is followed in the entire thesis, and the practices of the postal administrations in the EU member states are taken into account. The most useful resourses are the EU Postal Directives, EU Commission research reports and the web sites of the postal administrations and postal regulatory authorities of the EU member states. In conclusion, the Turkish Postal Legislation is undergoing a transformation process to meet the important clauses of the EU Legislation.