Sağlık alanında sorumluluk hukuku ve sigorta ilişkisi
Medical liability law and insurance
- Tez No: 483240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AFŞİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sigortacılık, İşletme, Health Care Management, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Teknoloji ve bilimin ilerlemesini takiben sağlık sektöründe kullanılan teşhis ve tedavi yöntemleri de gelişmiş ve farklılaşmıştır. Ancak bu değişim ve dönüşüm, hekim hatalarından kaynaklanan yanlış uygulamaları da beraberinde getirmektedir. Hekim hatalarından doğabilecek olumsuz sonuçlar ve hekimlere yönelik tazminat talepleri sayısındaki artış, sorumluluk hukuku ve hekimin hukuk sorumluluğu alanında meydana gelen gelişmeler, günümüz Türkiye'sinde hekim mesleki sorumluluk sigortasına doğan ihtiyacı artırmıştır. Avrupa ve Amerika'da uygulaması 1980'lerde başlamış olan tıbbi kötü uygulamaya ilişkin mesleki sorumluluk sigortası, Türkiye'de ilk defa 21 Ocak 2010 tarihinden itibaren zorunlu hale getirilmiştir. Çalışmada sağlık alanındaki sorumluluk hukuku ve tıbbi kötü uygulamaya ilişkin mesleki sorumluluk sigortası ele alınmıştır. Ayrıca, sigorta şirketlerinin doktorlar adına malpraktis ödemeleri olan hasar miktarı değerinin, ekonomik büyümeden ve sigorta şirketlerinin bu sigorta türünde ürettikleri prim miktarı değerinden nasıl etkilendiği 2010-2016 dönemi arasında üçer aylık veriler kullanılarak klasik doğrusal regresyon analizi ile incelenmiştir. Elde edilen bulgular teknoloji kullanımının bir göstergesi sayılabilecek ekonomik büyümenin ve sağlık çalışanları tarafından ödenen prim miktarlarının hasar miktarlarını azalttığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Following the improvement in technology and science, diagnosis and treatment methods also developed and differentiated. But this change and transformation also bring physician errors because of their false misapplications. Negative consequences of physician errors and an increase in the number of claims for compensation, developments in liability law and legal liability of the physician increased the need for the occupational liability insurance in Turkey. European and American occupational liability insurance for medical malpractice, which began in the 1980s, has become mandatory for the first time in Turkey since January, 21, 2010. In this study, occupational liability insurance related to liability for health and malpractice has been covered. Moreover, how the amount of malpractice cost is affected by economic growth variable and the effect of the amounts of premiums generated by insurance firms is analyzed for the period 2010Q3-2016Q2 by using classic linear regression model. According to the findings, economic growth that can be considered a demonstration of the use of technology and premiums generated diminish the amounts of damage.