Bilisim teknolojilerinde dıs kaynaklardan yararlanma süreci: bir uygulama
Outsourcing process in information technology: An application
- Tez No: 214641
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL PEKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalısma ile bilisim teknolojilerinde dıs kaynak kullanımı süreci adımincelenerek ve bir örnek uygulama ile isletmelerin bilisim teknolojilerini tercih etmenedenleri, servi saglayıcı seçiminde aranan kriterler, dıs kaynak kullanımında risklerve basarı faktörleri, müzakere süreci ve kontratlar hakkında bilgi edinilmistir. Buçalısmada Zorlu Grubunun bilisim teknolojilerinde dıs kaynak kullanımına geçissüreci vaka olarak incelenmistir.Bu tez çalısması dört ana bölümden olusmaktadır. Birici bölümde dıskaynaklardan yararlanmanın tanımı ve bilisim teknolojilerinde dıs kaynak kullanımıhakkında bilgi verilmis, ikinci bölümde bilisim teknolojilerinde dıs kaynak kullanımısürecini planlama asaması hakkında bilgi verilmis, üçüncü bölümde dıs kaynakkullanımının hayata geçirilmesi ve kontrat imzalanması süreci anlatılmıs, dördüncübölümde ise bilisim teknolojilerinde dıs kaynak kullanımı bir örnek uygulamadaincelenmistir.
Özet (Çeviri)
With this study, outsourcing process in information technology is examinedstep by step and it?s aimed to gather information about reasons for outsourcing,criterias for service provider selection, risks in information systems outsourcing,success factors of outsorucing, negotiation process and contratcs. In this case studyIT outsoucing contract of Zorlu Group is examined.This thesis consists four main section.In first section outsourcing is defined andbrief information about outsourcing in information technology is explained, insecond section planning phase of outsourcing process in information technology isexplained, in third section negotiatin process and contracts are explained and infourth section a case study has been made for information technology outsourcing ofZorlu Group.