Avrupa Birliği'nde demokrasi açığıve Avrupa Parlementosu
Democracy deficit in the European Union and the European Parliament
  1. Tez No: 214649
  2. Yazar: OSMAN SARIASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZ ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada, Avrupa Birliğinin yapılanmasındaki demokrasi eksikliği,tarihsel bir yaklaşımla kurumsal bir çerçevede incelenmiştir. Birlik, zaman içerisindesadece ekonomik amaçları olan bir topluluktan politik ve sosyal bir yapıyabüründükçe, demokratik kimliği de sorgulanmaya başlanmış, bu eksende hem birlikhukuku bazında hem de kurumsal bazda yeni durumlar ve sorunlar ortaya çıkmıştır.Literatür taraması yönteminin kullanıldığı bu çalışmada, Birliğin modern devleteyakın özellikler ve işleyişler göstermesine karşın uluslar üstü kimliği ile teknokrat veelitist kurumsal yapılanmasının söz konusu demokrasi eksikliğine yol açtığısavunulmakta ve bunun nedenleri üzerinde durulmaktadır. Bununla birlikte, Birlikyapılanması içinde demokrasi ve demokratik taleplerin dile getirilmesi noktasındadoğrudan ilişkili olan Avrupa Parlamentosu demokrasi açığı bağlamında analizedilmiştir. Bu bağlamda, meşruiyet ve demokrasi açığı arasındaki ilişkiyidüzenlemenin temel bir sorun olarak ortaya çıktığı bir süreçte, AvrupaParlamentosu'nun hem kurumsal özelliklerinin hem de demokrasi açığının çözümüneyönelik sürecinin irdelenmesine kaçınılmaz olarak ihtiyaç duyulmuştur. Ayrıca hemAvrupa Parlamentosu hem de demokrasi açığı sorunsalını bire bir ilgilendirenAvrupa Anayasası Taslağı ile Avrupa Vatandaşlığı da yine bu çerçevede analizedahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the democratic deficit problem of the European Union inthe historical context, regarding the framework of the Union?s institutional structure.As the Union develops from a purely economic community into political and socialentity, its democratic credentials are put into question. In the study, literature reviewmethod was used. In this thesis, it is argued that technocratic and elitist institutionalstructure of the Union causes this democratic deficit. Nonetheless, the EuropeanParliament, as a crucial institution both for democracy itself and expressions of therequests for a more democratic system, is also analyzed within the context ofdemocracy deficit problematic of the Union. It has also become a necessity toconsider European Parliament?s institutional features and the evolving process ofinitiatives to overcome democratic deficit while one of the pivotal issues of theEuropean Parliament is trying to solve right now is the link between legitimacy anddemocracy deficit in Europe. The Draft Constitution and European Citizenship, asthe significant components to overcome the discussion about the legitimacy of theEuropean Union, are also included within the consideration of this study.