Süreç yönetimi ve süreç iyileştirmede bilgi yönetiminin rolü ve uygulamaya ilişkin bir araştırma
The role of knowledge managemenet in process managemenet and process improvement and a research in practice
- Tez No: 214650
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SEMERCİÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bilgi yönetimi, son yıllarda üzerinde oldukça durulan ve artık yönetim alanında en çok ilgi gören konuların başında gelmektedir. Enformasyon ve iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişmeler, işletmeleri ister istemez bilgiyi ön plana çıkaran stratejiler geliştirmek zorunda bırakmıştır. Sürdürülebilir rekabet avantajı sağlamak ve bunu koruyabilmek için de işletmeler ürün veya hizmetlerini sürekli yenileme ve geliştirme ihtiyacına girmişlerdir. Bunu gerçekleştirebilmek için de süreçlerin açıkça belirlenmesi ve etkin bir şekilde yönetimi sağlanarak gelişmeler doğrultusunda iyileştirmesi giderek önem kazanmıştır. Bu noktada süreçlerde kullanılan bilginin yönetimi de son derece önemli bir noktaya gelmiştir.Tezde süreçlerin yönetimi ve iyileştirmesinde bilgi yönetiminin etkili bir araç olabileceği varsayılarak her iki yönetim anlayışı da kısaca ele alınacaktır. Son olarak konu ile ilgili durum tespitine yönelik tanımlayıcı nitelikte bir araştırmaya yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
In recent years, knowledge management has become a pretty dwelled upon subject and one of the most popular methods in the management area. Quick developments in information and communication technologies have made firms inevitably develop strategies that pay attention to the knowledge. And firms have been in a situation that they have to renew and develop their goods and service capabilities to ensure a competitive continues advantage. In this case defining business processes clearly and managing them effectively and improving through the recent developments have become very important. At this point managing knowledge that is used in the business processes has become in a very important point, too.In this thesis, assuming that knowledge management can be an effective tool in process management and continues improvement, both of the two management methods will be explained briefly. At the end of the thesis, there will be discussed a descriptive study about the relevant subject.