Uluslararası terör taktiklerinde bölgesel farklılıklar
Regional differences in international terrorist tactics
  1. Tez No: 214648
  2. Yazar: FERİT KESİMHASANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BİRSEN ÖRS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Terör örgütleri günümüzde bombalar, mayınlar ve otomatik tüfekler gibi geleneksel silahlardan, uzun menzilli füzelere, kimyasal ve biyolojik silahlara kadar bir çok farklı silaha sahiptirler. Daha korkunç olanı, nükleer silahların da her an teröristlerin eline geçme olasılığıdır. Fakat silahtan daha öncelikli olarak, terör örgütleri etkin olabilmek, adlarını duyurabilmek ve istediklerini kabul ettirebilmek için bir örgüt yapılanmasına ihtiyaç duyarlar. Yapılarını oluşturan karakteristiklerinden biri, eylemlerinde kullandıkları taktiklerdir. Bir yere bomba mı koyacaklarını, kişi ya da uçak mı kaçıracaklarını, tanınmış bir kişiye suikast mi düzenleyeceklerini yoksa bu taktiklerin bir kombinasyonunu mu kullanacaklarını baştan belirlemek durumundadırlar. Ya da bir takım etkenler onları belirli taktiklerin seçimine yönlendirecektir. ?Terör örgütlerinin eylemleri için belirledikleri taktiklerin, örgütlerin bulundukları bölgelere göre farklarının bulunup bulunmadığı, varsa bu farklılıkların neler olduğu? araştırmamızın sorusunu oluşturmaktadır. Çalışmamızın birinci bölümünde, terör ve ilgili kavramların analizi yapılmış; terörün tarihsel gelişimi, terörizmin teorileri, hedef ve stratejileri, terörün ideolojisi, dini, ırkı, milliyeti incelenerek konunun temelinin anlaşılmasına çalışılmıştır. İkinci bölümde, uluslararası terör, terörün değişen nitelikleri, devletlerin ve uluslararası kuruluşların teröre yaklaşımları incelenmiştir. Tezimizin üçüncü bölümünde ise terör örgütlerinin dünya üzerinde belirlenen ana bölgelere dağılımı, terör taktikleri ve seçilmelerini etkileyen faktörler, bölgelere göre terör taktiklerinin kullanımındaki farklılıklar, örnek olarak seçilen üç terör örgütünün kullandıkları taktikler incelenmiş ve sonuç bölümünde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today?s terrorist organisations have a variety of arsenal from tradiational weapons such as bombs, mines, automatic machine guns to long range missiles, biological and chemical agents. The more horrifying is the possibilty of terrorists? having nuclear weapons. But more important than having guns, terrorist organisations need an organisational structure to be effective, popular and their demands to be accepted. One of the charesteristics of terrorist organisations is the tactics which they utilise in their acts. They must determine, whether planting a bomb, hijacking, kidnapping, assasinating or using a combination of those, before the attack. Otherwise, some parameters will lead them to chose definite tactics. The main question of this study is ?whether there are differences in the tactics which terorist organizations conduct during the incidents according to the regions in which they are active. And if there any, what they are?. In the first chapter, terror and related definitions have been analized. Also terrorism history; its theories; aim and strategies; its nationality, religion and race (if any) have been intruduced for understanding basics of terrorism. In the second chapter, international terror, changing features of terrorism and the approach of states and international organizations have been examined. In the third chapter, the distribution of terrorist organisations in world scale, terrorist tactics and the factors affecting tactics have been studied; correlation between tactics and the regions, three (selected as sample) terrorist organizations and tactics used by them are clarified with statistics and assessed altogether as conclusion.