Mormonlar ve Amerikan toplumsal yapısı
The mormons and the social structure of American community
  1. Tez No: 214655
  2. Yazar: FATİH YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİNASİ GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Sosyoloji, Religion, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
MORMONLAR VE AMERİKAN TOPLUMSAL YAPISIFatih YAMANÖZETAmerikan toplumsal yapısı içerisinde yeni bir dinsel akım ve alt kültür olarak değerlendirilen Mormonizm'i konu edinen bu çalışma modern dönemlerde gelişen ve etkinliğini gün geçtikçe artırmakta olan bu hareketin sahip olduğu sosyo-kültürel dinamikleri ele almaktadır.Mormonizm 1800'lü yılların Puritan Amerikasında Joseph Smith ile birlikte ortaya çıkmış yerli bir Amerikan dini olma özelliği taşımaktadır. Gelişim sürecinin önemli bir bölümünde poligami anlayışını benimseyen Mormonizm, sahip olduğu geleneksel Hıristiyan düşüncesinden farklı inanç yapısı ve pratik düzlemdeki Amerikan toplum normlarına aykırı uygulamaları nedeniyle tarih boyunca dışlanmış, bu sebeple kilise üyeleri bulundukları bölgelerden sürekli farklı topraklara göç etmek zorunda kalmışlardır.Aile değerleri, eğitim, üretim, kişisel ve toplumsal ahlâk gibi konulara son derece önem veren Mormonizm'in bağlılarına sunduğu gerek çok çocuk sahibi olma yönündeki tavsiyeleri, gerekse dünyanın birçok ülkesine ulaşmış son derece etkili misyonerlik ağıyla Mormonluk bugün itibariyle Amerika'da en hızlı yayılan din konumundadır.Sahip olduğu kimi ibadet biçimleriyle sosyo-ekonomik düzlemde kendi toplum yapısını sürekli güçlendiren Mormonizm değişen konjonkturel yapıya göre kendi içerisinde doktrinel anlamda köklü reformlara gitmekten de kaçınmamaktadır.Mormonizm ?yaşayan modern peygamber? anlayışı ile değişen şartlara ve oluşan toplumsal ihtiyaçlara gecikmeksizin çözümler üretmekte, böylece toplum içerisinde olası mezhepleşme hareketleri gibi sorunsalları daha ortaya çıkmadan engellemiş olmaktadır. Başka bir deyişle ?sürekli açık olan içtihad kapısı? ve Tanrı ile daima iletişim halinde olan peygamber anlayışı sayesinde Mormonizm, seküler dünya ile kutsal arasında kurduğu daimî ve dinamik bağı sürekli güncellemektedir.
Özet (Çeviri)
THE MORMONS ANDTHE SOCIAL STRUCTURE OF AMERICAN COMMUNITYFatih YAMANABSTRACTThis study examines Mormonism that is considered as a new religious movement and a distinct subculture in American social structure. In particular the study looks at the socio-cultural dynamics of this movement which emerged in the modern times and ever since has been increasing its influence.Mormonism was started by Joseph Smith in the Puritan America of the 1800s and is considered an authentic American religion. Mormonism, which adopted polygamy during much of its evolution, has been discriminated against because of its belief system that ran contrary to the mainstream Christian thought and of its practices that were incompatible with the prevailing social norms in American society. Members of the Church, as a result, had to move around and seek refuge in different regions.Mormonism puts a special emphasis on family values, education, production, and individual and social ethics. Because of the Church?s instructions on its followers to have many children and because of its effective missionary network that has spread throughout the world, Mormonism is the fastest growing religion in the United States.Some of its religious practices help Mormonism strengthen its own societal structure at socio-economic level. Nonetheless it also has undertaken significant reforms to its doctrine in response to changes in social structure.Through its notion of `a living prophet? Mormonism is able to respond to changing conditions and new social needs, and as such has forestalled the emergence of some problems such as divisions along different interpretations of religion. In other words, through the ever-open door of interpretation and the notion of a prophet that is in constant relationship with the God, Mormonism has constantly redefined the dynamic and perpetual connection between the sacred and profane.