Bir müfessir olarak muînuddîn el-îcî ve câmiu'l-beyân fî tefsîri'l-kur'an isimli tefsirindeki yöntemi
Muin al-din al-ici as an interpreter and his methods for his interpretation of qur'an named jami' al-beyan fi tafsir al-qur?an
- Tez No: 214656
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZXV. yüzyıl müfessirlerinden Muînüddîn el-Îcî'nin hayatı eserleri ve tefsirindeki yöntemini konu edinen bu çalışma, bu sınırlar çerçevesinde müfessiri tanıtmayı amaçlamaktadır.Siyasî bakımdan genel olarak Timurluların hâkim olduğu bir ortamda neşet eden el-Îcî, ilmî açıdan da Teftazânî ve Seyyid Şerif el-Cürcânî'nin etkisinin hâkim olduğu bir muhitte doğup büyümüştür. Babasının teşvikleriyle bir tefsir yazmaya başlamış olan Muînuddîn, onu iki sene üç ayda bitirmiş ve ismini ?Câmiu'l-Beyân? koymuştur. Tefsiri yazarken zamanına kadar olan tefsir geleneğini özlü bir şekilde toplamayı düşünmüş ve her seviyedeki insanın kendi durumuna göre tefsirden istifade edebilmesini amaçlamıştır. Daha sonra ömrünün sonlarına doğru değişik açılımlarla tefsirini, bir sene dört ayda ?Cevâmiu't-Tıbyân? ismiyle tekrar kaleme almıştır.Zamanına kadar olan rivayet ve dirayet tefsirlerinden istifade edilerek hazırlanan tefsirin azamî muhtasar olması hedeflenmiş ve insanlığın hizmetine sunulmuştur
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis study aims to explain the life and works of 15th century Qur'an interpreter Muinüddin el-Icı.El-Icı was born and grown in a political environment where Timurs dynasty was dominated. On the other hand, El-Icı was mostly influenced by Teftazanı and Seyyıd Serıf el-Curcanı. With his fathers encouragements, Muinuddin commenced to write Qur'an interpretation 'Camıu'l-Beyan' and finished it in twelve years and three months time. Considering to collect the interpretation tradition during his writing, interpreter el-Icı aimed that any person who reads this tefsir must understand according to his own level. In his late periods, he re-wrote the interpretation, 'Cevamiu't-Tıbyan', in one year and four months time. Using the old interpretations in his study, he aimed to provide a useful summary for next generations.