Mormon dinsel cemaatinde disiplin ve toplumsal kontrol
Discipline and social control in religious community of Mormons
  1. Tez No: 1007231
  2. Yazar: BERK ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKER YÜKSELBABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Amerika Birleşik Devletleri'nde ortaya çıkmış olan büyük çoğunluğu İsa Mesih Ahir Zaman Azizleri Kilisesi mensubu olan Mormon dini inancının mensuplarının topluluk yapısının disiplin ve toplumsal kontrol araçlarının saptanması hedeflenmektedir. İlk bölümde Otto von Gierke'nin genossenschaft kuramından yararlanılarak cemaatin hukuki boyutu anlatılmaya çalışılacaktır. İkinci bölümde Mormonlar'ın ortaya çıkışı ve tarihsel gelişiminin ana hatlarından bahsedilecektir. Üçüncü bölümde önce disiplin ve toplumsal kontrol kavramlarına ilişkin açıklamalar yapılacak ve İsa Mesih Ahir Zaman Azizleri Kilisesi bünyesinde bulunan disiplin ve toplumsal kontrol olguları saptanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the disciplinary and social control tools of the community structure of the members of the Mormon religious faith, the majority of whom are members of the Church of Jesus Christ of Latter-day Saints, which emerged in the United States of America. In the first part, Otto von Gierke's theory of genossenschaft will be utilized to explain the legal dimension of the community. In the second part, the emergence and historical development of the Mormons will be outlined. In the third part, explanations on the concepts of discipline and social control will be made and the phenomena of discipline and social control within The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints will be tried to be determined.