Gemi sınıflama kuruluşlarının faaliyetleri ve sorumluluğu
Functions and liability of classification societies
  1. Tez No: 214657
  2. Yazar: İBRAHİM SERDAR KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Gemi sınıflama kuruluşları, deniz sigortacılarının tekne ve yük sigortalarıyla ilgili olarak, gemiler hakkında ihtiyaç duydukları bilgileri sağlamak amacıyla kurulmuştur. Ancak söz konusu kuruluşlar kısa bir süre içinde, bu amacın kapsamını aşacak şekilde denizcilik sektöründe etkili olmaya başlamıştır. Bu etkinin sağlanmasında, bağımsızlık, tarafsızlık ve uzmanlık özellikleri nedeniyle söz konusu kuruluşlara güvenilmesinin önemli katkısı bulunmaktadır. Ayrıca bayrak devletleri tarafından yürütülmesi gereken belgeleme faaliyetleri hususunda yetkilendirilmeleri ve bu faaliyetleriyle ilgili uluslararası sözleşmelerin hazırlanmasında tecrübeleriyle sağladıkları katkı, gemi sınıflama kuruluşlarının denizcilik sektörü üzerindeki etkisini daha da arttırmıştır. Gemi sınıflama kuruluşları, gemilerle ilgili olarak sınıflama ve belgeleme faaliyetlerini icra eder. Sınıflama faaliyetleri, gemilerin fiziki durum ve güvenlik bakımından, bu kuruluşlar tarafından düzenlenen kural kitaplarına uygun olup olmadığının tespit edilmesi amacına yöneliktir. Belgeleme faaliyetleri ise, uluslararası sözleşmeler veya ulusal hukuk düzenlemeleri kapsamında yapılması gereken faaliyetleri kapsar. Tezimizin ilk iki bölümünde, bu faaliyetlerin kapsam ve özellikleri tespit edilmiştir. Üçüncü bölümde sınıflama sözleşmesinin hukuki niteliği ve özellikleri incelenmiştir. Sonraki bölümlerde söz konusu faaliyetlerin icrası sırasında meydana gelen zararlardan dolayı, gemi sınıflama kuruluşlarının sözleşmeden doğan sorumluluğu ve sözleşme dışı sorumluluğunun kapsam ve şartları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Classification societies came into existence for the needs of marine insurers. But in a short time, they became more effective in maritime area according to their original purpose. Confidence provided by independence, impartiality and excellence character of classification societies has great contribution about that effect. This makes classification societies to play a vital role in the maritime industry, especially with an increasing number of responsibilities being delegated to them by flag states. Classification societies have two main functions that called to provide ?classification services? and ?statutory certification services?, in maritime area. Purpose of classification services is ascertaining, the physical and safety, conformity of ships to the rule book of classification society. Meanwhile statutory services are relating to conformity of ships to the international conventions and national law. The first and second chapters of thesis are concerned with scope and features of these services. Nature and character of classification agreement is analyzed in the third chapter. Last two chapters are related to scope and conditions of contractual liability and third part liability of classification societies.