Bilirkişilik sözleşmesinin hukuki niteliği ve bilirkişinin üçüncü kişiye karşı olan sorumluluğu
The legal characteristic of an expert agreement and the liability of an expert towards third parties
- Tez No: 214682
- Danışmanlar: PROF. DR. RONA SEROZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalısmanın konusu, özel hukuk alanında bilirkisilik sözlesmesinin hukukiniteliğini ve bilirkisinin üçüncü kisilere karsı olan sorumluluğunun hangi esaslarabağlandığını incelemektir.Bilirkisilik sözlesmelerinin genel özellikleri üzerinde durmanın yararlı olacağıdüsünüldüğünden çalısmanın ilk bölümünde, bilirkisilik kavramı ve çok çesitlialanlarda karsılasılan bilirkisilik sözlesmelerinin ortak özellikleri ana hatlarıylaaçıklanmıstır.Tezin ikinci bölümünde, bilirkisilik sözlesmesinin hangi sözlesme türüne dahiledilebileceği özellikle istisna ve vekalet sözlesmeleri ekseninde tartısılmıstır. Amaç,bu iki sözlesme türünden hangisinin bilirkisilik sözlesmesinin hukuki dayanağıolarak kabul edilmesinin daha elverisli olduğunu tespit etmek olmustur.Son bölümde ise bilirkisinin üçüncü kisiye karsı olan sorumluluğunun hangi esaslaradayandırılabileceği üzerinde durulmustur. Bilirkisinin sorumluluğuna haksız fiilesaslarına dayanarak mı yoksa sözlesme benzeri bir iliskinin varlığını kabul ederekmi ulasılabileceği incelenmeye çalısılmıstır. Bilirkisinin haksız fiil sorumluluğu anahatlarıyla incelendikten sonra bu hükümlerin neden yeterli olmadığı ve bilirkisininüçüncü kisiye karsı olan sorumluluğu alanında önerilen diğer sözlesmesel vesözlesme benzeri çözüm yolları ele alınmıstır.
Özet (Çeviri)
The scope of this thesis is to review the legal characteristics of an expert agreementand the liability of an expert towards third parties under the Turkish law.Since, it would be beneficial to focus on the main characteristics of expertagreements, the concept ?expert? and the main characteristics of expert agreementsin different fields have been studied in the first part of the thesis.The second part of this thesis explains the type of expert agreements especiallywhether such expert agreements should be considered as proxy or constructionagreements for the purposes to fınd out which of them is more suitable.In the last part, the probable legal grounds of the liability of an expert towards thirdparties have been analyzed. In this regard, it has been discussed whether theprovisions of tort law should be taken into consideration or it should be assumed thatthere is an agreement between the expert and the third party. After reviewing theliability of the expert from the tort law perspective, the reasons why these provisionsare insufficient have been discussed herein. Due to the fact that these provisions areinadequate to meet the needs of the third party, suggested contractual solutions tothis problem have been reviewed.