Diş hekiminin aydınlatma yükümlülüğü
Dentist's duty of clarification
  1. Tez No: 511352
  2. Yazar: ÖZGE NUR KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜNSAL DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Diş hekimi; dişlerin, diş etlerinin ve bunlarla doğrudan bağlantılı olan ağız ve çene dokularının sağlığının korunması, hastalık ve düzensizliklerin teşhisi, tedavisi ve rehabilite edilmesi ile ilgili her türlü mesleki faaliyetleri icra etmeye yetkili olan kişidir. Tıbbi müdahale ise, diş hekiminin hastanın beden ve vücut bütünlüğü üzerine, endikasyon şartını ihtiva eden, doğrudan veya dolaylı olarak gerçekleştirdiği her türlü faaliyettir. Diş hekimlerinin, hasta ile ilk temas ettiği andan başlamak üzere bir takım yükümlülükleri bulunmaktadır. Bu yükümlülükler içerisinde, hem diş hekimliği hem de genel hekimlik uygulamalarında en sık ihlal edilen ise aydınlatma yükümlülüğüdür. Bu kapsamda çalışmamızın birinci bölümünde temel kavramlar, diş hekimliği sözleşmesinin hukuki niteliği ve diş hekiminin gerçekleştirdiği tıbbi müdahalenin hukuka uygunluğu için gereken şartlar açıklandıktan sonra, ikinci bölümde aydınlatma kavramı detaylı bir şekilde incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise, diş hekiminin aydınlatma yükümlülüğünü ihlal etmesi halinde hangi yaptırımlara maruz kalacağı, bunun öncesinde hastanın zararını hangi ispat vasıtaları ile ispat edebileceği ve bu anlamda bilirkişilik kurumu ve tıp uygulamalarındaki yansımaları izah edilmiştir. Son olarak, örnek aydınlatılmış formu hazırlanarak uygulamaya ışık tutulmaya çalışılmıştır. Anahtar kelimeler ; Diş hekimi, aydınlatma, tıbbi bilirkişilik, onam formu.
Özet (Çeviri)
Dentist; who are authorized to carry out all professional activities related to the protection of the health of teeth, gums and mouth and jaw tissues directly associated with them, diagnosis, treatment and rehabilitation of diseases and disorders. Medical procedures are any activity that the dentist carries out directly or indirectly on the patient's body and body integrity, including the condition of indication. Dentsits have a number of obligations to patient, when they first make contact. In this regard, duty of clarification is the most violated either dentist or general medical physician. In this first part of our study, after the basic concepts, the legal chracter of the dental contract and the conditions for the law abiding dentist's medical procedure have been explained, the duty of clarification has been examined in detail in the second part. In the third and last section, it is explained that, consequences of breanch of duty of clarification and before that topic, which evidence proves the damage of the patient and the reflections of the expert institution and medical practices in this sense. Finally, an informed consent form was prepared and tried to shed light on the application. Key words; Dentist, clarification, medical expertise, informed consent form.