Ubeydullah B. Muhammed B. Abdulaziz es-Semerkandi'nin uluhiyet görüşü
Ubeydullah B. Muhammed B. Abdulaziz es Semeerkandi?s opinions of divinity
  1. Tez No: 214681
  2. Yazar: MEHMET (MAİMAİTİ) RUZİBAKİ (ROUZİBAKE)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ubeydullah b. Muhammed b. Abdulaziz es-Semerkandî'nin ulûhiyetgörüslerini incelemeyi hedefledigimiz bu çalısma giris kısmından ayrı olarak üçbölümden olusmaktadır. Giris bölümünde, es-Semerkandî'nin hayatı ve eserlerindenbahsedilmektedir. Birinci bölümde müellfin Allah'a iman, Allah'ın varlıgı ve birligiile ilgili görüsleri islenmistir. kinci bölümde, Allah'ı bilme, Allah'ın isim ve sıfatlarıile ilgili görüsleri; üçüncü bölümde ise es-Semrkandî'nin ulûhiyet görüsleribaglamında kaza, kader, ecel, hikmet, zulüm, teklifu mala yutak, suçsuzucezalandırmak, hidayet ve dalalet meselesi, aslah, ve imtihan gibi konular elealınmıstır.
Özet (Çeviri)
This text-that we aim by it to analyze Ubeydullah b. Muhammed b. Abdulazizes-Semerkandi?s opinions of divinity ? is formed in three parts except introduction.In introduction part, es-Semerkandi?s life and his books were explained. In the firstpart, author?s opinions about belief in Allah, his existence and his uniquity wereexplained. In the second part, es-Semerkand?s opinions on knowledge of Allah,Allah?s name and his attributes were explained. In the third part, some subjects likeqaza, qader, moment of death, wisdom, torture, takleefu malayutak, penalty ofinnocents, the problem of the right path and the wrong path, aslah, examination ofhuman beings are given in accordance with es-Semerkandi?s opinions of divinity.