Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama suçu
The offence of laundering proceeds of crime
  1. Tez No: 667990
  2. Yazar: TUĞÇE İLHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNANÇ İŞTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 282. maddesinde düzenlenen suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerinin aklanması suçu, oldukça karmaşık yapıya sahip bir suç tipidir. Suçun sübuta ermesi için öncesinde öncül suç niteliğinde bir suçun işlenmesi, bu suçtan gelir elde edilmesi ve ardından elde edilen bu gelirlerin yurt dışına çıkarılmak veya çeşitli işlemlere tabi tutulmak suretiyle aklanması gerekmektedir. Bu çalışmada, tüm bu süreçlerin anlatımına geçmeden önce, ilk olarak konunun daha iyi anlaşılmasına yardımcı olması amacıyla suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerinin aklanması ile ilgili kavramlar, suç gelirlerinin aklama aşamaları ve teknikleri ile suç gelirlerinin aklanmasının tarihçesi açıklanmıştır. Ardından, uluslararası hukukta suçun ne şekilde düzenlendiği incelendikten sonra suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerinin aklanması suçunun Türk hukukunda düzenleniş şekli ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The Offence of Money Laundering that is set out in Article 282 of Turkish Criminal Code has a quite complex structure. In order for this offence to be committed, a predicate offence must initially be committed, and then the proceeds of such predicate offence must be laundered by transferring the proceeds abroad or subjecting them to certain transactions. In this paper, in order to help the reader comprehend the subject matter in a better way, the concepts pertaining to laundering of proceeds from crime, stages and techniques of laundering, and the history of laundering have been explained before examining all the above-mentioned laundering processes. Then, the paper examines how the offence of money laundering is regulated in the context of international law as well as Turkish law.