Özel emeklilik fonları yatırım stratejileri türkiye uygulaması üzerine bir değerlendirme
Turkey application of retirement fund investment strategy analyses
  1. Tez No: 214695
  2. Yazar: MEHMET BENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. N. HÜLYA TALU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Sigortacılık, Econometrics, Economics, Insurance
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalısmada, ülkemizdeki özel emeklilik uygulamalarının yatırım stratejileri bireysel ve kurumsal bazda analiz edilmeye çalısılmıstır. Özel emeklilik uygulamasının ülkemizde çok yeni olması nedeniyle, öncelikle, özel emeklilik uygulamalarına kısaca deginilmistir. Özel emeklilik yatırım fonu uygulamaları, performans degerlendirme ölçütleri ve fon yönetim becerilerini belirleyen ekonometrik modeller aracılıgıyla analiz edilmeye çalısılmıstır. Fon yönetim becerilerini analiz eden modeller, fon yöneticisinin menkul kıymet seçme becerisini, menkul kıymet dagıtım becerisini ve zamanlama becerisini içermektedir. Analiz sonuçları bireysel yatırım ilkeleri ile birlestirilerek rasyonel bir yatırım stratejisi elde edilmeye çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this paper, our country? retirement funds of investment strategy were tried to analyze individually and institutialy. In firstly ,especially we took up private retirement applicatioans because the system has started recently. Private retirement funds were analyzed by classical performance criterias and econometric models which measure its fund managed skills. The models, which analyze the funds managed skills, include asset selectivity, asset allocation and timing skill. The models results united with individual investment principles to have rational investment strategy.