Özel hastanelerde uygulanan liderlik yaklaşımlarının üst düzey yöneticilerin takım çalışması ve örgüt iklimi algılamaları üzerindeki etkisi
The effect of leadership approaches on subordinates? perceptions on teamwork and organizational climate in private hospitals
- Tez No: 214694
- Danışmanlar: PROF. DR. TANIL KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kuruluşlarında Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, sağlık hizmetlerinde çalışan tepe yöneticilerin liderlikyaklaşımlarının astlarının takım çalışması ve örgüt iklimi algılamaları üzerindeki etkisininaraştırılmasıdır. Çalışma, İstanbul'daki özel hastanelerde 145 yönetici üzerinde yapılmıştır.Araştırmada, literatürdeki çalışmalardan faydalanılarak araştırmacı tarafından oluşturulmuşliderlik, takım çalışması ve örgüt iklimi ölçekleri kullanılmıştır. Tepe yöneticilerin liderlikyaklaşımlarının astlarının takım çalışması ve örgüt iklimi algılamaları üzerine olan etkileriincelenmiştir.Araştırmada kullanılan ölçeklerin geçerliliğini test edebilmek amacıyla faktöranalizinden yararlanılmıştır. Ayrıca ölçeklerin yapısal güvenilirliğini belirlemek amacıylaCronbach Alfa katsayısı kullanılmıştır. Hipotezlerin test edilmesinde ise Pearson Korelasyonanalizi ve Regresyon analizinden yararlanılmıştır.Araştırma sonuçlarında, tepe yöneticilerin dönüşümsel liderlik yaklaşımlarının astlarınıntakım çalışması ve örgüt iklimi algılamaları üzerinde güçlü ve pozitif yönde arttırıcı etkisiolduğu tespit edilmiştir. Tepe yöneticilerin etkileşimsel liderlik yaklaşımlarının ise astlarınıntakım çalışması algılamaları üzerinde çok düşük düzeyde arttırıcı bir etkisi olduğusaptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the effect of top managers? leadershipapproaches on subordinates? perceptions on teamwork and organizational climate. Theresearch was conducted through 145 managers at private hospitals in Istanbul. ?Leadership?,?teamwork? and ?organizational climate? scales which are prepared by researcher due toliterature were used. The effects of top managers? leadership approaches onsubordinates?perceptions on teamwork and organizational climate are analyzed.Factor analysis was calculated in order to maintain the validity of the scales. Cronbachalpha coefficient was calculated in order to maintain the structural realibilities of the scalesused in the research. To test the hypotheses, Pearson Correlation and Regression Analysiswere used.Research findings showed that top managers? transformational leadership approacheshas a strong effect on subordinates? perceptions on teamwork and organizational climate.Top managers? transactional leadership approaches has little effect on subordinates?perceptions on teamwork.