Bireysel emeklilik sisteminde geleceğin planlanması ve emeklilik fonları performans analizi
Future planing with private pension system and performance analysis of pension funds
- Tez No: 309084
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. SADİ UZUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde emeklilik denildiğinde akla gelen problemler ile ilgili çözüm ve öneriler sunacak bu çalışma, öncelikler birikim kavramı üzerinde duracak, bu sebeple özel emekliliğin tanımını yaparak teknik özelliklerini belirleyecektir. Emeklilik sırasında parasal ihtiyaçları karşılamak için birikim kavramı üzerinde durulacak, bu sebeple emeklilik fonlarını özellikleri ve portföy yönetim stratejileri araştırılacaktır. Emeklilik fonlarında farklı yatırım stratejileri ile fon portföylerini yönetmek, emeklilik ihtiyaçlarına uygun, uzun vade de çok kazanma prensibine göre hareket etmek gibi portföy yönetim ile ilgili kavramları üzerinde durulacaktır.Bu çalışmada birinci bölümde özel emeklilik ile ilgili tanımlamaların yapılması, ?Özel Emeklilik? yani Birikimli Hayat Sigortaları ve Bireysel Emeklilik sistemleri tarif edilirken bu sistemlere entegre olabilecek, Gelir Sigortası, Hastalık, İşsizlik ve Hayat Sigortası ürünlerinin tanımlamalarını da yapılacaktır.Çalışmanın ikinci bölümünde Bireysel Emeklilik fon türleri tanımlanacak, fonların yatırım süreleri ve performans kriterleri belirtilecektir. Bölümün devamında fonlarının türlerine göre geçmiş performansları ölçülecek, piyasaya hareketleri ile performanslar mukayese edilecek, en çok başarı elde eden fonların riskleri, getirileri ölçülerek fon iç tüzüklerinde belirtilen müşteri risk gruplarına uygun olup olmadıkları üzerinde durulacaktır.Çalışmanın üçüncü bölümünde emekliliğin planlanması kavramı üzerinde durularak, tatmin edici bir emeklilik planını adımları belirlenecek ve her adım için öneriler sunulacaktır. Emeklilik sonrası yaşlılık döneminin problemleri maddeler halince incelenecek ve bu problemlere çözüm önerileri getirilecektir.
Özet (Çeviri)
This study that provides solutions and suggestions for current pension problems, the priorities will examine the concept of saving by defining private pensions and identifying technical properties. The concept of saving for retirement will be stressed and properties of pension funds and fund Management strategies will be studied. Asset Management concepts such as managing pension fund portfolios with different investment strategies, maximizing returns over long term investments to cater needs for retirement will be asserted.In the first part this study, definitions regarding private pensions will be presented, ?Private Pensions? as Life Insurance with savings and Private Pension System will be defined and products that can be integrated such as Income Insurance, Illness, Unemployment and Life Insurance will be identified.In the second part of this study the Pension Fund types will be defined, investment periods and performance criteria will be specified. Further in this part past performance of fund according to their types will be measured, market moves will be compared to the funds? performances, risks and returns of most successful funds will be measured and findings will be compared for risk group compliance with the internal statute of the funds.In the third part of this study retirement planning will be studied, steps to a satisfactory retirement will be identified and suggestions for each step will be presented. Problems that occur post retirement in the person?s elder period will be listed and solution suggestions will be presented.