Aracı kurumlarda risk yönetim aracı olarak iç denetim sistemi
Internal auditing system in intermadiary institutions as a risk management tool
- Tez No: 214699
- Danışmanlar: PROF. DR. N. HÜLYA TALU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tezin konusu, sermaye piyasasının vazgeçilmez unsuru olan aracı kurumlar ile aracı kurumlarda risk yönetimi ve iç denetimdir. Çalısmada öncelikli olarak birinci bölümde konumuzla ilgili olması sebebiyle, Türkiye Sermaye Piyasası Mevzuatı dikkate alınarak, aracı kurum ve aracılık faaliyeti kavramı ele alınmıs, aracı kurumların sermaye piyasası faaliyetleri açıklandıktan sonra, risk yönetimi ve iç denetimin bir unsuru olarak düsünülebilecek aracı kurum faaliyet sartlarına ve aracı kurumların risk yönetimi kapsamında degerlendirilebilecek yükümlülüklerine deginilmis ve son olarak sermaye piyasalarında ihtisas personeli olarak çalısacakların lisanslamalarına iliskin SPK düzenlemeleri özetlenmistir. kinci bölümde risk ve risk yönetimi kavramına giris yapılmıstır. Bu bölümde risk kavramı ve çesitleri genel hatlarıyla verildikten sonra, aracı kurumlarda da baz alınabilecek kurumsal risk yönetimi süreci anlatılmıstır. Üçüncü bölümde iç denetim ve iç kontrol kavramları ele alınmıs, iç kontrol ve iç denetimle ilgili gelismeler ve uluslararası standartlara yer verilmistir. Son bölümde ise Türkiye'deki aracı kurumlarda risk yönetiminin temel tası olarak düsünülebilecek iç kontrol ve iç denetim kavramları detayları ele alınmıstır. Bu bölümde ayrıca yapılan düzenlemelerin uygulamada ne ölçüde yerine getirildigi tarafımızdan yapılan bir anket çalısmasıyla ortaya konulmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Brokerage Firms and the application of Risk Management principles and Internal Audit to the area of Brokerage Firms are the topics of this study. In the beginning of the study, after looking at the brokerage firm application concept generally, brokerage firms in the capital market sysytem is explained in more depth. In the second part, Integrated Risk Management principles are explained and the suitability of these principles to the brokerage firms especialy for the Turkish capital market regulation are considered. In the third section, the terms of Internal Control and Internal Audit are explained. In the last section the applications of Internal Control and Internal Audit at the brokerage firm are explainned and a questionnaire was made concerning the topic.