Sağlık kuruluşlarında dış kaynaklardan yararlanmanın hasta memnuniyetine olan etkisi ve bu konuya ilişkin bir araştırma
The effect of outsourcing to patients' satisfaction in health institutions and a related research
- Tez No: 214706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNEN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kuruluşlarında Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Kamu ve özel kurulusların, belli hizmetleri kendi bünyeleri dısından satın almaları, çağdas isletmeciliğin temel özelliklerinden biridir. Dıs kaynaklardan yararlanma, artık sadece maliyetleri düsürmek için kullanılan bir araç değil, uzun vadeli bir yönetim tekniği haline gelmistir. Sağlık kuruluslarında da, dıs kaynaklardan yararlanma gittikçe daha genis uygulama alanı bulmaktadır. Çalısmanın amacı, ekonomik yönden, kurumlara önemli katkıları olan dıs kaynaklardan yararlanma uygulamasının, hizmetten yararlanan hasta memnuniyetine ne sekilde yansıdığını belirlemektir. Bu çalısmada, ?stanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü'nün dıs kaynaklardan yararlanma uygulamaları arastırılmıstır. Hastalara dıs kaynaklardan yararlanılan temizlik, güvenlik ve hasta kayıt hizmetlerindeki değisim konusundaki düsüncelerini yansıtacak bağımlı sorulardan olusan anket uygulanmıstır. Aynı anket sorusu, dıs kaynaklardan yararlanma uygulamasına baslanan tarihten öncesi ve sonrası için sorulmustur. Yanıtlar, memnuniyet düzeyini yansıtacak sekilde derecelendirilmistir. Uygulama öncesi ve sonrası hasta memnuniyetindeki değisim bağımlı grupların karsılastırılmasında kullanılan nonparametrik Wilcoxon Esli Sıralar Testi ile karsılastırılmıstır. Wilcoxon Esli Sıralar Testi her arastırma sorusu için dıs kaynaklardan yararlanma uygulamasından sonra, o sorunun arastırdığı hizmet seklinden memnuniyet düzeyi düsen, değismeyen ve yükselen hasta sayı ve oranlarını belirlemekte, tüm grup için anlamlı değisim olup olmadığını göstermektedir. ?lk kez kanser tanısıyla en az 10 yıl önce kaydı yapılmıs hastalardan Mayıs 2006 süresince kontrollerine gelen tüm hastalara (54 kisi) anket uygulanmıstır. Temizlik ve kayıt sistemi için sorulara alınan yanıtlar, bu hizmetlerin dısarıdan satın alındığı dönemde hasta memnuniyetinin çok arttığını göstermektedir. Güvenlik hizmeti için hasta memnuniyeti bu denli belirgin olmasa da benzer sekilde artmıstır. Sağlık sektöründe kurum dısından hizmet satın alınması ekonomik ve idari nedenlerle gün geçtikçe daha çok uygulanan bir yöntem olurken, özellikle kamu sektöründe bu uygulamaların hizmetten yararlananlara nasıl yansıdığının da belirlenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Outsourcing of certain services is a basic characteristic of contemporary managements of state and private enterprises. Outsourcing, is no more only an instrument to reduce costs, it has become a long term management technique. Outsourcing is more and more applied in `Hospital Management? as well. The aim of this study is, to determine the reflection of `Outsourcing? to patient satisfaction, who benefits from outsourcing services, which has important contribution to health institutions from economical view. The experience of outsourcing in Istanbul University, Oncology Institute has been studied. The patients who have benefited from outsourcing in cleaning, security and patient registration and who have witnessed the applications before and after outsourcing were asked paired questions to decide their level of satisfaction for each subject. The same questions were asked to learn patients' satisfaction before and after outsourcing. The answers were graded to reflect the level of patients' satisfaction. The change in the level of patients' satisfaction were compared with nonparametric pairedsamples Wilcoxon sign test. This test counts the number of patients with decreased, unchanged and increased satisfaction after the outsourcing application and compares their percentages to decide the significance of change for the study group. All the patients (n = 54) who came to the hospital during May 2006 and have been registered first at least 10 years before with a diagnoses of cancer were asked to reply the patient satisfaction survey. The answer to the questions related to cleaning and patient registration system showed that patient satisfaction has increased to a great extent at the time of outsourcing of these facilities. Although increased patient satisfaction was not so clear with outsourcing of security.