II.Meşrutiyet'ten günümüze kültürel yabancılaşma
- Tez No: 214707
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA E. ERKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı - Sosyal Değişme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışma, bir asırdan fazla bir zamandır kimlik tartışmaları yaşayan ülkemiz fikir ve siyaset dünyasının bu temel meselesini kendisine konu olarak tercih etmiştir. II. Meşrutiyet fikir muhitlerinin ?büyük soru? olarak adlandırdıkları, ? Nasıl Kurtuluruz ?? sorusunun hala güncelliğini koruduğu ve verilen cevapların hal-i hazırdaki Türk fikriyatını ve siyasetini şekillendirdiği varsayılarak böyle bir konunun seçildiğini ifade edebiliriz. Başlangıç noktası olarak II. Meşrutiyet'in seçilmesinde, bu tarihin bir milat sayılmasından ziyade, sorunu kavramlaştırma ve sözü geçen dönemde dile getirilen cevapların günümüzde devam eden belirleyiciliği göz önünde bulundurulmuştur. Tezimizde temel sorun, ` Kültürel Yabancılaşma' kavramlaştırmasıyla ifadelendirilmiştir. Elbette, ele alınan tüm tartışmaların başka bir kavramsal çerçeve ile ifadelendirilmesi de mümkündür. Hatta sorunu kendi tarihimizin ürünü olan bir kavramlaştırma ile ele almak daha yerinde de bulunabilir. Bunu, akademik bir çalışma için elzem olan dil uyumu için yapılmış bir tercih olarak algılamak gerekir. Ancak, kavramsal olarak kültürel yabancılaşmanın tercih edilmesinde, Batılılaşma yönünde Türkiye'de yapılan kimlik tercihindeki `eksen kayması'na işaret etmek gibi bir kast-ı mahsusanın olduğunu da belirtmem gerekiyor. Bu çalışmada, tasviri bir bakış açısıyla ele aldığımız meseleyi vuzuha kavuşturabilmek için, öncelikle yabancılaşma ve kültürel yabancılaşma kavramı etrafında yapılan değerlendirmeleri aktarmayı gerekli gördük. Çalışma sırasında, II. Meşrutiyet'in birikimini birincil elden değerlendiren kaynaklar yanında bu olaylar ve değerlendirmeler hakkında yapılmış yakın dönem çalışmalarından da faydalanma yoluna gidilmiştir. Sevinerek ifade edebilirim ki, sanılandan daha zengin bir fikir dinamizmi ve birikimi ile karşılaştık. Yabancılaşmaya yol açan tutum ve davranışların, bu birikimden habersiz olmanın doğurduğu özgüvensizlikle ilişkili olabileceği varsayımı, tez yazımı boyunca göz önünde bulundurulmuştur. Bu çalışmayla, hangi alanlarda, ne tür yabancılaşma durumlarıyla karşı karşıya olduğumuzu çözümlemeye bir katkıda bulunabilmeyi umuyoruz.
Özet (Çeviri)
The subject of this work has been chosen as identity debate in Turkey which is one of the basic agreements in thought and political area. The reason of the subject of my thesis is an old question“How can we save the country?”that first asked in Ottoman Empire at the Second Constitutional Era and that question is defined as“Big Question”by the intellectual chamber. And still contemporary intellectuals argue the question“How can we save the country?”. The starting point of the thesis is the Second Constitutional Era just because it is the first time this question has been started to ask. The basic problem is“Cultural Alienation”in the thesis. Of course we can define the main problem with another conception. A conception from Turkish created tradition can also be used. But the integration of the languages in an academic work is important. But this must not be understood as western wing is preferred in identity definition. In the thesis, a definitional approach is used to subsuming, and first of all, the definitions of the conceptions Alienation and Cultural Alienation and debates around these conceptions are told. During the preparation work, I benefited from the sources from the firsthand approaches to the Second Constitutional Era. I fortunately say that there is a dynamic ideal deposit. I carried the idea that the Cultural Alienation is because there is lack of self-confidence since this unknown dynamic ideal deposit. I hope this work should add to understanding in which areas we are faced to alienation.