Türk dış politikasında Çin Halk Cumhuriyeti ile işbirliği olanaklarının analizi
The analysis of cooperation possibilities with the People's Republic of China in Turkish foreign policy
  1. Tez No: 214732
  2. Yazar: UYGAR MUSTAFA SERTEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ BAŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
SERTEL, Uygar Mustafa. Türk Dış Politikasında Çin Halk Cumhuriyeti ile İşbirliği Olanaklarının Analizi, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2008.Bu tezde öncelikle Türk-Çin ikili siyasi ilişkilerinin gelişimi gerçekçilik ve inşacılık kuramları açısından incelenmiş ve gerçekçilik kuramının bu gelişim sürecini açıklamada daha başarılı olduğu sonucuna varılmıştır. Daha sonra ikili ilişkilerin tarihsel arka planı özetlenmiş, diplomatik ilişkilerin kuruluşundan 2000 yılına kadar kaydedilen gelişmeler açıklanmış ve özellikle 2000 yılı sonrasında kaydedilen gelişmeler ayrıntılı biçimde irdelenmiştir. Dış politikanın siyasi ilişkilerin yanı sıra diğer konuları da kapsadığı düşüncesinden hareketle, Türkiye-Çin ikili ekonomik, askeri ve kültürel ilişkileri de ana hatlarıyla incelenmiştir. Ardından, 2000-2005 döneminde iki ülkenin birbirlerinin dış politika gündemlerindeki yeri belirlenmiş, Türkiye ve Çin'in daha ileri düzey siyasi işbirliğinden elde edebilecekleri kazanımlar ortaya konmuş ve böyle bir açılımın modaliteleri irdelenmiştir. Bu çerçevede, Çin'in Türkiye'nin mevcut yönelimlerine bir alternatif sunmaktan ziyade, ikili ilişkilerini daha ileri bir düzeye taşıyabileceği bir ülke olabileceği ve bunun çok boyutlu Türk dış politikasına zenginlik katacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SERTEL, Uygar Mustafa. The Analysis of Cooperation Possibilities with the People?s Republic of China in Turkish Foreign Policy, Master?s Thesis, Ankara, 2008.In this thesis, initially the development process of Turkey-China bilateral political relations was examined from the realist and constructivist perspective and it was found that the realist perspective has been more successful in explaining this development process. Then the historical background of bilateral relations was summarized, the developments that took place from the establishment of bilateral diplomatic relations until the year 2000 were explained and especially the developments after the year 2000 were explored in detail. Moving from the view that foreign policy is composed of, in addition to political relations, other subjects, Turkey-China bilateral economic, military and cultural relations were analysed in brief. Afterwards, the position of the two countries on each other?s foreign policy agenda within the 2000-2005 period was determined, the advantages that can be gained from further political cooperation by Turkey and China was revealed and the modalities of such an opening were examined. In this regard, it was concluded that China, instead of presenting an alternative to Turkey?s existing orientations, might become a country suitable for taking the bilateral relations to a higher level. It was also concluded that such a development may enrich the scope of multi-dimensional Turkish foreign policy.