İşletme yönetiminde duygusal zekânın yeri ve önemi üzerine bir araştırma
A research on the importance and meaning of the emotional intelligence in business management
- Tez No: 214733
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FERİT ÖLÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Yönetim düsüncesinin pratik ve pragmatik amacı, örgütsel etkinlik ve verimliligi artırmaktır. Günümüzde yöneticilerin etkililigi, örgütsel amaçları gerçeklestirme derecesiyle paralellik arzetmekte, isletme performansı beseri becerilerinin artırılmasına baglı hale gelmektedir. Yönetsel ve örgütsel etkinligin gerçeklestirilmesi, beseri niteliklerin artırılması yöneticilerin duygusal zekâ yeterliliklerine sahip olmaları ve duygusal zekâya önem vermeleri ile mümkün olmaktadır. sletme yönetiminde yöneticilerin duygusal zekâ yeterlilikleri yasamsal öneme sahiptir. sletme yöneticileri, duyguları uygun ve etkili biçimde ifade edecek sekilde yöneterek, insan kaynaklarının ortak amaçları dogrultusunda, birlik ve uyum içinde çalısmalarını saglayıp, en üst seviyede verim almak, yönetsel ve örgütsel etkililigi gerçeklestirmek zorundadır. Çalısmamızın birinci kesimi, çalısmanın konusu, önemi, denencesi (hipotezleri), amacı, yöntemi, bilgi derleme ve isleme araçları, çalısmanın temel kavramları ile sunus planından olusmaktadır. Çalısmamızın ikinci kesiminde duygu, zekâ, duygu-zekâ iliskisi, duygusal zekâ modelleri hakkında temel bilgiler verilerek, isletme yönetiminde ve liderlikte duygusal zekânın önemi incelenmistir. Ayrıca, yönetsel ve örgütsel etkililik, yönetsel ve örgütsel etkililikte duygusal zekânın yeri ve önemi, örgütsel etkililik modelleri ile örgütsel etkililik özelliklerine yer verilmistir. Üçüncü kesimde, birinci ve ikinci kesimde yapılan açıklamaları tamamlayan bir uygulama çalısması yapılmaktadır. Bu uygulama, Türkiye'nin ii ilk 500 büyük sanayi kurulusunda yapılmıstır. Bu baglamda; arastırmaya, çözümlemelere (analizlere) ve kütüphane çalısmalarına dayalı olarak elde edilen veriler dogrultusunda denenceler sınanarak, dogrulanıp dogrulanmadıkları konusunda açıklamalar yapılmıstır. Dördüncü kesim de ise, uygulama sonuçları açıklanarak, elde edilen bulgular üzerinde yorumlamalar yapılmıs ve öneriler getirilmistir.
Özet (Çeviri)
The practical and pragmatic aim of the management thought is to increase the organizational productivity and efficiency. The effectiveness of today?s managers shows a parallelness with the achieving degree of organizational objectives and managerial performance become dependent on the improvement of human skills. Realizing effectiveness in managerial and organizational activities become possible by improvement of human skills, having sufficient emotional intelligence of managers and paying attention to emotional intelligence. Managers? emotional intelligence competence have a vital importance in business management. Business managers should manage the feelings appropriately and effectively, provide the atmosphere to work cooperative manner based on collective objectives, obtain the high level of productivity and realize the managerial and organizational effectiveness. First section of the study consists of topic, importance, hypotheses, aim, objective method, gathering of data and processing fundamental concepts and the plan of presentation. The second section of our study analysis the fundamental explanation pertaining to emotion, intelligence, emotion-intelligence relationship, emotional intelligence models are presented, the effects of emotional intelligence on business management and leadership. Moreover, managerial and organizational effectiveness, the place and importance of emotional intelligence within managerial and organizational ii effectiveness, organizational effectiveness models and the importance of organizational effectiveness are mentioned. In the third section, an empirical study is conducted for testing the hypotheses mentioned in the first and second sections. The sample covers the first 500 large industrial institutions of Turkey. In this context, the hypotheses have been tested whether to verify, base on theary and literature review. In the fourth section, findings of study, implications and suggestions for future research and practitioners are presented.