Balassa Samuelson etkisi ve Türkiye örneği
Balassa Samuelson effect and Turkey example
- Tez No: 214744
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SENİHA ALEV SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Enflasyon oranları ve reel döviz kuru iliskisi son yıllarda özellikle Merkez ve Dogu Avrupa Ülkeleri (MEDAÜ) baglamında birçok uygulamalı ekonometrik çalısmanın konusu olmustur. Bu çerçevede Balassa - Samuelson etkisi de enflasyon oranlarındaki yükselisin reel döviz kurunda neden oldugu sürekli degerlenmeyi açıklamada kullanılan en popüler yöntemlerden biridir. MEDAÜ için gerçeklestirilen çalısmalar paralelinde; Türkiye ile AB ülkeleri arasındaki verimlilik farklarının yakınsama süreci içerisinde göreli olarak yüksek enflasyon artıslarına ve reel döviz kurunun istikrarlı bir biçimde deger kazanması ile sonuçlanacagı öngörülebilir. Türkiye'de ticarete konu olan ve olmayan malların verimlilik düzeyleri arasındaki farkın Balassa - Samuelson etkisi yolu ile geçmiste reel döviz kuru üzerinde etkili olup olmadıgının belirlenmesi; gelecekte AB'ne reel ve nominal yakınsama sürecinde de etkili olup olmayacagının belirlenmesi açısından önem tasımaktadır.
Özet (Çeviri)
The relationship between inflation rates and real exchange rates has recently been subject to a number of applied econometric studies especially on central and east European countries (CEECs). Under this framework Balassa-Samuleson Effect is one of the most popular approaches to constant appreciation of the real Exchange rate. Parallel to the studies that performed for CEECs, it can be foreseen that the relative productivity gap between Turkey and EU will result with relatively high inflation rates and an appreciation of the exchange rate in the future. The importance of determining whether the B-S effect worked for Turkey in the past has a critical value for predicting the consequences of the future process of nominal and real convergence to EU.