Türkiye'de tekstil sektörü ve enformal istihdam
Textile sector and informal employment in Turkey
- Tez No: 214745
- Danışmanlar: Y.DOÇ. FETHULLAH AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Emek piyasasında enformal sektörün giderek artması, enformal sektörün boyutlarının incelenmesini de zorunlu hale getirmistir. Enformal sektörün boyutlarını saptamak, onun doguracagı sonuçları anlamak ve yorumlamak açısından önemlidir. Tekstil sektörünün de imalat sanayi içindeki önemi ve bu sektörde enformal istihdamın yogun olması göz önüne alındıgında, tekstil sektörü içerisinde enformal istihdam iliskilerinin incelenmesi oldukça anlamlı olmaktadır. Bu çalısmada, enformal sektörün boyutları, tekstil sektörü açısından incelenip ortaya konulmustur. Tekstil sektörü içinde, konfeksiyon sanayi ve buradaki enformal istihdam iliskilerine bakılmıs, bu enformalitenin nedenleri ve ortadan kaldırılması için yapılması gerekenler ortaya konulmaya çalısılmıstır. Çalısmanın ilk bölümünde enformal sektör ele alınıp incelenmis, ikinci bölümünde Türkiye'de tekstil sektörü detaylı bir sekilde, geçmisten bugüne kadar ele alınmıstır. Üçüncü bölümde ise her iki bölüm bir arada incelenmis ve teze adını veren Türkiye'de tekstil sektörü içerisindeki enformal istihdam iliskilerine bakılmıstır. Bu iliskilerin daha net gözler önüne serilebilmesi için, konfeksiyon sanayinde bir alan arastırması yapılmıs ve arastırmanın sonuçları da bu bölümde ortaya konulmustur. Söz konusu çalısma, T.C. Gazi Üniversitesi, sosyal bilimler enstitüsü, ktisat anabilim dalında yazılmıs ve Yrd. Doç. Dr. Fethullah Akın'ın danısmanlıgında 2007 yılında yazılmıstır.
Özet (Çeviri)
The increasing of informal sector in labor market makes it necessary to research about the informal sector. Determining the position of informal sector is very necessary to understand and interpret the results of it. When the importance of textile sector in the manufacture sector, and the frequency of informal sector in this sector is considered, it is very meaningful to analyse the informal sector?s size in the textile sector. In this research, the size of informal sector in the textile sector is examined. t is looked up to the confection sector in the textile sector and the informal employement in this sector. t is tried to display the causes of this informal sector and the reasons for eliminating this sector. In the first part of this thesis, the informal sector is investigated. In the second part, the Turkish textile sector is examined in detailed, from past to now. In the third part of the thesis, the first two part is joined and the informal sector in Turkish textile sector is investigated, which gives the name of this thesis. To display this relationship more clarity, a survey is done in the confection sector and the results of this survey is betrayed in this part. This thesis is done by the consultancy of assistant proffesor Fethullah Akın, in Gazi University, social sciences institute, at economics department, in 2007