1950lerden 2000'e Atıf Yılmaz filmlerinin afiş incelemesi
Poster research in Atif Yilmaz films from 1950?s to 2000'
- Tez No: 214756
- Danışmanlar: Y.DOÇ. SEMRA ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
1950'lerden 2000'e Atıf Yılmaz Filmlerinin Afis ?ncelemesi? adlı bu tez temel olarak, afislerin sadece bir grafik iletisim öğesi olmanın dısında aynı zamanda birer kültürel temsil aracı olduğunu savunmustur. Afis türlerinden birisi olan ve bu tez çalısmasının inceleme konusunu olusturan film afislerinin; toplumsal gerçekliği grafik imgeler yolu ile yeniden insa ettikleri ileri sürülmüstür. Bu kapsamda dört bölümden olusan bu tez çalısmasının ilk bölümünde afis sanatı ve gelisimi incelenmistir. Afisin tanımı, dünyada ve Türkiye'de hangi gelisim asamalarından geçtiği saptanmıstır. Afisi olusturan estetik unsurların; kompozisyon, renk ve tipografik öğelerin afis üzerindeki etkileri anlatılmıstır. Ayrıca afis türleri kapsamlı olarak sınıflandırılmıstır. ?kinci bölümde kültürel film afisleri içerisinde yer alan film afislerinin dünyadaki ve Türkiye'deki gelisimi ile biçimsel ve tematik özellikleri ele alınmıstır. Üçüncü bölümde Türk sinema tarihine kısa bir bakıs ve Atıf Yılmaz'ın Türk sinemasındaki yeri islenmistir. Dördüncü bölümde ise Atıf Yılmaz'ın 1950?2000 yılları arasında yönettiği 25 filmin afisi çözümlenmistir. Çözümlemeler sonucunda afislerle toplumsal hayatın biçimini belirleyen temsiller arasında bağlantı olduğu ortaya çıkmıstır.
Özet (Çeviri)
Posters, not only graphical communication items but also instruments of the cultural representations, were advocated in this thesis called ?Poster Research in Atıf Yılmaz Films from 1950?s to 2000. The thesis was asserted that social realities were recreated in graphical images by movie posters which are the main research in the thesis. In this context, the thesis is constituted in 4 chapters. First, Poster Art and its development were investigated, and then the definition of art and its progress in Turkey and international community are conceptualized in the first chapter. Influences of Aesthetic components like composition, color and typography which formalized Poster were explained in the study. Types of posters were also categorized in first part. Posters in the cultural films and their developments, forms and thematic characteristics were analyzed in the second chapter. History of Turkish Cinema and Atıf Yılmaz?s films and his mission were briefly viewed in the third chapter. Posters of the films that directed by Atıf Yılmaz from 1950 to 2000 were analyzed in the last chapter. As a result of the analysis, relations between representations as an indicator of the social life manners and the movie posters has been shown.