Türkiye'de savunma harcamalarının analizi ve değerlendirilmesi.
The analysis and evaluation of Turkish defense expenditures.
- Tez No: 214755
- Danışmanlar: PROF.DR. F. RİFAT ORTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de 1924-2005 dönemi içerisinde savunma harcamalarını ve bu harcamaların ekonomiye etkilerini analiz etmektedir. Birinci bölümde; savunma hizmetinin tanımı ve nitelikleri incelendikten sonra, bu harcamaları belirleyen faktörler ele alınmıştır. Bu bölümde ayrıca, savunma ekonomik büyüme, istihdam, enflasyon ve sanayileşme üzerindeki etkileri, literatürde yapılan araştırmalar doğrultusunda incelenmiş, Dünyada savunma harcamalarının gelişim seyri, bölgesel olarak ve NATO üye ülkeleri bazında değerlendirilmiştir. İkinci bölümde; Türkiye'de savunma harcamalarını etkileyen faktörler ile birlikte harcamaların kaynakları detaylı olarak incelenecektir. Bu kaynaklar; bütçe, bütçe dışı, dış kaynaklar ve diğer kaynaklar olarak dört başlık altında tasnif edilmiştir. Türkiye'de savunma harcamalarının analizi ve değerlendirilmesi; harcamaların dönemsel analizi, harcamaların ekonomiye etkileri başlıkları altında üçüncü bölümde sunulmuştur. Bu bölümde ayrıca, Türkiye'de savunma harcamaları ekonomik büyüme ilişkisi Granger nedensellik testi ile analiz edilmiştir. Türkiye'nin 1968-2005 dönemi verileri kullanılarak, savunma harcamaları ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki Granger nedensellik testi ile analiz edilmiştir. Yapılan analizde, Türkiye'de savunma harcamalarından ekonomik büyümeye doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisinin olduğu ve Türkiye'nin savunma harcamaları ekonomik büyümeden daha fazla arttığı takdirde, ekonomik büyümenin negatif etkileneceği sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the trend of the defense expenditure during the period 1924-2005 and the effects of those on the overall economy. First chapter begins with the definition and characteristics of the defense industry and goes on with the major determinants of the defense expenditures. This chapter, also, presents a review on the effects of the defense expenditures on the economic growth, employment, inflation and industrialization and an evaluation of global and regional trend of defense expenditures as well as that among NATO member countries. Second chapter deals with the factors and the sources of Turkish defense expenditures. The sources could be classified into four categories: budget, off-budgetary, foreign and others. The analysis and evaluation of Turkish defense expenditures are presented in the third chapter as sub-chapters of time series analysis of expenditures and the effects of expenditures on economy. Furthermore, Granger Causality Test that reveals the relationship between defense expenditure and economic growth is introduced in this chapter. Given the data of Turkey for the period of 1968-2005, the relationship between defense expenditure and economic growth is analyzed by means of Granger Causality Test. Consequently, the test shows that there is an one-way causality from defense expenditures through economic growth and should the defense expenditure grow up more than the economic growth, economic growth would be affected negatively.