Strong motion simulation by empirical green's function method for Bursa Armutlu Peninsula
Bursa Armutlu Yarımadası için ampirik green fonksiyonu yöntemiyle kuvvetli yer hareketi benzeşimi
- Tez No: 214801
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLÜM TANIRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Probabilistik deprem tehlike analizlerinin sonuçlarına göre, Gemlik'den Bandirma'ya kadar uzanan fay kısmı ve Iznik Gölünün güneyinden gecen fay segmenti 1000 yıllık tekrarlama süreciyle 7.2 değerinden daha büyük depremleri ve Marmara Bölgesinde ikinci en yüksek deprem tehlikesi üretme potansiyeline sahiptir. Gelecekte risk azaltma stratejileri bakımından, bu durum senaryo depremler hazırlamayı gerektirirBahsedilen fay segmentlerinden senaryo depremlerinin yakın saha üretimi dokuz BYT-NET istasyonunda gerçekleştirildi. Kayıtlarının yatay bileşenleri 0.5-10 Hz ferkans aralığında kullanıldı. Benzeşimler ampirik Green fonksiyon metodu kullanılarak gerçekleştirildi, ki bu metod esasen küçük depremleri Green fonksiyonları olarak kullanır ve omega-kare ölçeklendirme kuralını takiben onları toplamak suretiyle bir araya getirir. Gemlik depremi analiz boyunca Green fonksiyonu olarak kullanıldı. Hesaplarda ilk olarak, Gemlik depreminin odak mekanizması moment büyüklüğü 3.3 olan depremle benzeştirilerek teyit edildi.Senaryo durumu için, senaryo depremlerinin Mw= 4.8 depremiyle aynı yerde ve aynı odak mekanizmasıyla oldukları kabulü yapıldı.Yalnız bir asperity kullanıldı. Esas ve hedef deprem arasındaki eşit gerilme düşüşü oranına gore asperitilerin büyüklüğü belirlendi. Senaryolar kırılma başlangıç noktasının değiştirilmesi yoluyla tanımlandı. Fay düzlemine parallel ve dik yöndeki bileşenleri gözlemleme yoluyla her bir senaryo benzeşimi için yakın saha yer hareketi etkileri incelendi. Çeşitli ampirik azalım ilişkileriyle benzeşim sonucu elde edilen maksimum yer ivmeleri ve hızları karşılaştırıldı. Fay düzlemine paralel ve dik bileşenlere ait benzeştirilmiş ivme spektrumu Türk Deprem Yönetmeliğiyle karşılaştırıldı. Sonuçta, maksimum değerlerin azalım eğrileriyle uyum içinde olup olmadığı gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
According to results of time dependent probabilistic hazard assessments, The fault segment extending between Gemlik-Bandirma and segment passing through the southern part of Iznik Lake have potentials of producing a magnitude 7.2+ event with 1000 year recurrence time and second highest hazard rate in Marmara Region. For future risk mitigation strategies, it necessitates preparing scenario earthquakes.Near-field generation of scenario events from mentioned fault segments was performed at nine BYTNET stations. Horizontal components of records with frequency range of 0.5-10 Hertz were used. Simulations were performed by using Empirical Green?s Function Method which essentially uses small events as Green?s function and sums them up to follow the omega-squared scaling law. Gemlik Earthquake was utilized as Green?s Function throughout analysis. As an initial calculation focal mechanism of Gemlik Earthquake was confirmed by simulating it with Mw= 3.3 event.For scenario case, assumption is that scenarios occur at the same location of Mw= 4.8 event with same focal mechanism. A single asperity model was adopted. Size of asperities was determined according to stress drop ratio equality between target and element event. Scenarios were defined by changing rupture initiation points. Near field effects at each scenario simulation were investigated via observing components perpendicular and parallel to fault plane. Various empirical attenuation relationships were compared with simulated peak ground accelerations and velocities. Simulated acceleration spectra pertaining to fault parallel and normal components were compared with Turkish Seismic Design Code. Finally, It was observed whether peak values were in harmony with attenuation curves or not.