Crustal structure of Southwestern Anatolia using p-receiver function analysis
Alıcı fonksiyonları kullanarak hesaplanan Güney-Batı Anadolu kabuk yapısı
- Tez No: 214800
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ege'nin karmaşık kabuk yapısı, uzun zamandır araştırmacıları üzerinde yoğun araştırmalar yapmaya itmiştir. Tomografi, yüzey dalgası analizi, kırınma profili gibi tekniklerle bölge hakkında genel bir takım bilgiler edinilmişse de ayrıntılı kabuk yapısını anlamak için alıcı fonksiyon teknikleri kullanılana kadar çarpıcı bir sonuç alınamamıştır. Bölgede bu teknikle yapılan çalışmalar da Ege Denizinin ayrıntılı yapısını çıkarmayı başarmış ama Ege denizinin kıyı şeridinin doğusu araştırma alanının dışında kaldığından bilinmezliğini korumuştur. Bu çalışmada yoğun olarak Gökova Körfezi'nin çevresinde kurulu deprem istasyonlarından alınan verilerle alıcı fonksiyonları tekniği uygulanarak kabuk kalınlığı haritası çıkarılmış, Ege plakasının Moho süreksizliğinin kuzey-batı yönünde derinleştiği, altında kalan Afrika plakasının Moho süreksizliğin ise güney-batı yönünde derinleştiği gözlemlenmiştir. Diğer çalışmalarla kesişen bölgelerdeki kabuk yapısına ait bulgular birbiriyle örtüşmektedir.
Özet (Çeviri)
The crustal structure in Aegean has been subject to many geophysical studies. To enlarge the picture of Aegean and African Moho?s, a P receiver function analysis has been conducted on data collected for 15 months from 12 seismic stations in south-western Anatolia. The results agree with that of various geophysical studies made on the same area. The calculated Moho depth increases from 20 km.?s in FETY, which is due to the south of Gökova Bay, to 29.4 km. in MLSB, which is due to the north of the bay. The trend of the slope appears to be in the NW-SE direction. In stations located on the southern side of the Gökova Bay, it is also possible to observe a second conversion phase which is attributed to Moho of African plate. The slope of the Moho of the African plate appears to follow the NE-SW line in the region.