Diyarbakır örnekleminde etnik kimlik tartışmaları: bir söylem analizi çalışması
Ethnical identity discussions on Diyarbakir sample: a discourse analysis study
  1. Tez No: 214802
  2. Yazar: ESMA KARAKURT ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MAZHAR BAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Diyarbakır örnekleminde yapılan çalısmada kimligin insasında hangi degerlerin öne çıktıgı, bireylerin kendilerini nasıl, hangi degerler üzerinden tanımladıkları, vurgu yapılan temel özelliklerin günlük iliski ve tercihleri nasıl yönlendirdigi, iç grup- dıs grup algılamalarını (biz-öteki ayrımı) ortaya koymak hedeflenmistir. Sosyal Kimlik Teorisi'nin açıklanmasından sonra konu ile ilgili etnisite, ırk, ulus, milliyetçilik gibi terimler tanımlanmıs, aralarındaki benzerlikler, farklılıklar üzerinde durulmus, terimler arası sınırlar belirginlestirilmeye çalısılmıstır. Kürt etnik kimligi üzerine yapılan tartısmalar, Osmanlı mparatorlugu ve Cumhuriyet dönemindeki Kürt milliyetçiligi hakkında kısa bilgiler verilmistir. Mart-Nisan 2007'da 15 katılımcıyla derinlemesine mülakat yöntemi ile niteliksel bir çalısma yürütülmüstür. Görüsmeler sabit bir soru listesi ve görüsmenin gidisatına göre yeni soruların eklemlenmesiyle yapılmıstır. Soru listesinde katılımcının özel hayatıyla, yakın çevresiyle ve toplumsal hayatıyla ilgili tercihlerini, yaklasımlarını dikkate alarak özelden genele yayılan bir düzenleme yapılmıstır. Kasete kaydedilen görüsmeler metin haline dönüstürülerek söylem analizi için kullanılmıstır. Her katılımcının görüsmesi tek tek analiz edilmis ve elde edilen sonuçlar sonuç bölümünde belirtilmistir.
Özet (Çeviri)
With the study made on Diyarbakır sample, it was aimed to put forward in the building up of identity- which merits come to the fore, how and on which merits do individuals define themselves, how does the fundamental tenets that are mostly emphasized shape the daily relations and preferences, the inner and outer group perceptivity (the distiction of us and them). After the explanation of Social Identity Theory, related terms such as ethnicity, race, nation and nationalism are defined, the similarities and disparities between them are put forward and the borders between the terms are attempted to be clarified. Short information is included about the debates on Kurdish ethnic identity and the Kurdish Nationalism during the Ottoman Empire and Republican Period. In depth qualitative interviewing method is used on 15 participants during March and April 2007. The interviews are conducted by using 15 preelected questions and new questions are asked whenever needed through the interviews. The question list is prepared by taking into account of private lives, immediate surroundings and social lives of the participants and arranged in order from specific to general questions. Taped interviews are turned into text and used in discoursive analysis. Every participant?s interview is analyzed individually and the results are presented in the conclusion part.