Alternatif bir para otoritesi olarak para kurulu :dünya örnekleri ve Türkiye'de uygulanabilirliği
As an alternative monetary authority: Currency board, world samples and its practicability in Turkey
- Tez No: 214806
- Danışmanlar: PROF. SELİM ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Ekonomik istikrarın sağlanmasının ilk koşulu fiyat istikrarının sağlanması ve sürdürülmesidir.Günümüzde bu görev merkez bankalarınca yerine getirilmektedir. Merkez bankalarının bu görevi yerine getirebilmeleri ve ekonominin tüm taraflarına güvenilir ve öngörülebilir bir ortam sağlaması için sahip olması gereken en önemli özellik, ?merkez bankası bağımsızlığı? olarak tanımlanabilecek bir dizi kurumsal, yasal ve araçsal güvenceler içeren siyasi iktidar ekisinden önemli ölçüde uzaklaşmayı ifade eden bir hukuki ve fiili statüdür. Fiyat istikrarını sağlayamayan ve ekonomik hayatta ciddi sıkıntılar yaşayan ülkelerde ise krizden çıkışın bir anahtarı olarak daha sıkı ve kredibilitesi yüksek olduğu düşünülen alternatif parasal otorite arayışları doğmuş ve bu ihtiyaca cevaben Para Kurulu uygulaması geniş bir alanda hayat bulmuştur. Uygulandığı ülkelerde ciddi başarılar kazanmış olan Para Kurulu sistemi bu sebeple her finansal kriz yaşayan ülkede ilk alternatif kurum olarak her zaman telaffuz edile gelmiştir. Bu çalışmada merkez bankasının bağımsızlığı, fiyat istikrarının sağlanmasındaki rolü ve buna alternatif bir kurum olarak düşünülen Para Kurulu'nun tarihsel gelişimi ile dünyadaki uygulamalar ışığında yapısı ve başarılı olma koşulları incelenmiştir. Özellikle yakın tarihteki örnekler incelenerek Türkiye'de geçmişte ve şimdi uygulama alanı bakımından uygun bir alternatif olup olmayacağı sorusuna cevap aranmaya çalışılmıştır. Çalışmadan çıkan sonuç, Para Kurulu sisteminin ancak yapısal reformlarla desteklendiği durumlarda istenen başarıyı yakaladığı, fakat içerdiği katı düzenlemeler nedeniyle özellikle küreselleşen ekonominin en önemli özelliği olan sermayenin sınırsız serbestliği olgusu altında bu sistemin son derece kırılgan ve saldırılara açık olduğu ve yıllar süren bir mücadeleden sonra kazanılan başarıların, sistemdeki yapısal zayıflık nedeniyle bir anda kaybedileceğidir.
Özet (Çeviri)
The first condition of providing economic stability is to gain the price stability and to sustain it. Currently, this task is performed by the central banks of states. The most important feature which is necessary to have by the central banks to perform this task and to provide a reliable and predictable atmosphere to all parts of the economy is a legal and de facto statute which means keeping away from the pressure of political power and containing a series of institutional, legal and instrumental guarentees which can be defined as ?the central bank independence?. In countries which experienced serious problems in economic life and couldn't keep the price stability, a search for an alternative money authority having more rigid practices and a high credibility has come out as a key for going out the economic crisis and the practice of the Currency Board has took place in a wide area in response to this need. The Currency Board system which won enormous successes in the countries put into practice has been pronounced as an alternative institution in each countries which experienced a financial crisis. In this study, the independence of central bank, it's task for providing the price stability, the historical development of the Currency Board being concerned as an alternative institution to the central banks and The Currency Board's stracture in the light of the practices in the world and the conditions of being successful has been examined. Especially by examining the recent samples, it has been studied to answer the question of whether it is a suitable alternative or not in Turkey in terms of practice area in the past and at present. The conclusion derived from the study, the Currency Board system can only gain the success being desired when the circumstances are backed up by structual reforms. But because of the rigid arrangements contained, under the fact of free movement of capital which is especially the most important characteristic of global economy, this system is highly susceptible and open to the external shocks and the successes which are gained after the fights lasting for years can be lost in a minute because of the structural weaknesses inside the system.