Doğu Anadolu bölgesinde görev yapan antrenörlerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının incelenmesi
Examination of the healthy lifestyle behaviors of the trainers, working in the Eastern Anatolia region
- Tez No: 681800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışma Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki Antrenörlerin Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışlarının incelenmesi amacıyla yapıldı. Yöntem: Bu çalışmanın evreni Doğu Anadolu Bölgesinde (Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkâri, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli, Van) görev yapan antrenörler oluşturmakta olup, örneklemini ise yine bu illere görev yapan antrenörler (gönüllük esasına dayanarak) oluşturmaktadır. Araştırmada Doğu Anadolu bölgesinde görev yapan antrenörlerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının ne düzeyde olduğunun belirlenmesinde nitel araştırma modellerinden tarama modeli uygulanıp, verilerin toplanması amacıyla ölçek kullanıldı. Bu çalışmada katılımcılara cinsiyet, yaş, boy, kilo, görev süreniz, çalıştığınız il, antrenörlük kademesi gibi demografik özelliklerinin belirlenmesine yönelik sorular yöneltilmiş olup, antrenörlerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını belirlemek için; Sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçeği-II anketi kullanıldı. Bu çalışmada, Walker ve ark. tarafından geliştirilen Bahar ve ark. tarafından 2008 yılında Türkçeye uyarlama çalışması yapılan ''Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği-II'' kullanılmıştır. Verilerinin analizinde ortalama, standart sapma ve varyans analizi teknikleri kullanılmıştır. Farklılıkları belirlemek için non-parametrik testlerden ikili değişkenler için Mann- Witney- U testi ikiden fazla gruplar için Kruskal Wallis analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted to examine the Healthy Lifestyle Behaviors of the Trainers in the Eastern Anatolia Region. Method: The population of this study consists of trainers working in Eastern Anatolia Region (Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkâri, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli, Van) and the sample is also trainers (on a voluntary basis) form. In the study, in order to determine the level of healthy lifestyle behaviors of the trainers working in the Eastern Anatolia region, the screening model was used, one of the qualitative research models, and the scale was used to collect the data. In this study, the participants will be asked questions about determining their demographic characteristics such as gender, age, height, weight, duration of duty, province you work, and the level of coaching. In order to determine the healthy lifestyle behaviors of the trainers; Healthy lifestyle behaviors scale-II questionnaire was used. In this study, Walker et al. Developed by Bahar et al.“Healthy Lifestyle Behaviors Scale-II”was used in 2008, which was adapted to Turkish. Mean, standard deviation and variance analysis techniques were used in the analysis of the data. In order to determine the differences, Mann-Witney-U test for binary variables among non-parametric tests, Kruskal Wallis analysis was applied for more than two groups.