Kırsal alandan kentsel alana göç eden kadınların yeni yaşama uyum durumlarının araştırılması
The conformity of the women who migrate from rural areas to urban areas
  1. Tez No: 214844
  2. Yazar: MEHTAP ŞAFAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEDİME ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma, kırsal alandan kente göç eden kadınların göç öncesi ve sonrası ile göç ettikleri döneme ilişkin tutumlarını; göç nedenlerini; göç sonrası yeni yaşam alanındaki uyum durumlarını saptamak amacıyla planlanıp yürütülmüştür. Araştırma evrenini; İstanbul ili, Ümraniye İlçesi Ahmet Yavuz İlköğretim Okulu'na devam eden 2800 öğrenci annesi, örneklemi ise 6. ve 7. sınıfa devam eden 280 göç eden öğrenci annesi oluşturmaktadır. Araştırma verileri hazırlanan anket formlarına bağlı kalınarak, göç eden kadınlarla yüz yüze yapılan görüşmeler sonucunda toplanmıştır.Kadınların çoğunluğunun kentleşme sürecinde, kılık-kıyafet, saç bakımı, makyaj gibi konularda sabit düşüncelerini bir kenara bıraktıkları; sağlık ile ilgili sorunlarını çözmede zorlanmadıkları; eğitime yönelik konularda sorun yaşamadıkları; aksine bu konularda gelişim kaydettikleri ve kente uyum sağladıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to establish; the migrated women?s opinions about the previous and the following period of the migration from rural area to the urban side, the reasons of migration, their contentment level and the problems which they faced in urban life after migration. The area of research consists of women who live in İstanbul, Ümraniye the administrative district. The models are the women who have 280 students at Ahmet Yavuz Primary School. The research was collected from quastionares which were prepared by migrated women. Also, the interviewes were made by face to face, related to the questionnaires. The datums which were obtained from them where analysed with the packet program of SPSS for Windows, version 11.0. After the results of the analyse, the findings were compared with independent variables and were interpreted.Most of the women had no difficulties in the process of becoming urbanized. For example, they gave up constant thoughts about dressing, hair care and make up. They had no difficulties, solving the problems of health and education. Even it was established that they developed in these conditions and conformited to urban areas. By the results of this research, suggestions about behaviours before and after the migration of women from rural to urban areas were determined.