İlköğretim ikinci kademe öğrencilerinin cinsiyet farklılıklarından kaynaklanan özelliklerin yaptıkları resimlere etkisi
The influence to characteristics of pictures through their sexuality of second degree primary school students
  1. Tez No: 214845
  2. Yazar: GÜLŞEN SULTAN KANIT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT BOYDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yüksek lisans tez konum olan ilk öğretim ikinci kademe öğrencilerinin cinsiyet farklılıklarından kaynaklanan özelliklerin yaptıkları resimlere etkisi.Bu çalışmamın birinci bölümünde tezin amacından, problem durumlarından söz edilmiştir. İkinci bölümde; sanat eğitimine, yaratıcılığa, sanat eğitiminin tarihine, tasarımın ,ilke ve elemanlarına ayrıca ilk öğretim ikinci kademe (12-14 yaş) özellikleriyle sanatsal (çizgisel) gelişimine değinilmiştir.Sanat eğitimimizin tarihçesine değinmemin nedeni; sanat eğitimimizin hangi aşamalardan geçtiğini, toplumumuzun nasıl bir sanat eğitimi kültürüne sahip olduğunu sergilemek içindir.Öğrencilerin yaptığı resimler incelendiği için sanatın ilke ve elemanlarını özellikle renk, biçim ve konu öğelerinden söz etmem gerektiğinden dolayı böyle bir bölüme de yer verdim.Tezimin yöntem bölümüne geçilmeden önce ilköğretim ikinci kademe (12-14 yaş) yöntemleri, sanatsal (çizgisel) gelişim basamaklarının neler olduğu ve içeriği, o yaş grubunu tanımak ayrıca o yaş grubunun yaptıkları resimlerin düzeylerini bilmek açısından önemli olduğunu düşündüğüm için bu bölümleri hazırladım.Tezin yöntem bölümü ise; görev yapmakta olduğum Konya'ya bağlı olan Hadim ilçesinin Korualan kasabasındaki Korualan İlköğretim Okulu'nun ikinci kademe 6A-7A-8A sınıflarındaki kırk öğrenci ile yapmış olduğum resim uygulamalarıdır.Bu uygulamayı öğrenciler sınıf ortamında serbest konuda dört haftalık (4 ders saati) bir süreçte tamamladılar. Bu sürecin nasıl olduğu ve nasıl tamamlandığı, sonuçta resimlerin yorumlandığı ve değerlendirildiği bölüm bulgular kısmında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
My master thesis subject is influence to characteristics of pictures through their sexuality of second degree primary school studentsFirst part of this study tells thesis aim and states of problem. In the second part it mentioned art education, creativity, the history of art education, principle and element of design then second degree primary school (age 12-14) characteristics and their artistic (linear) development.The reason of mentioned the history of art education are shown our civilization has what kind of art education culture and it has processed which stages.After i look over the pictures; I make up a part too due to give a few wrinkles as principle and element of art especially color, type and subject.Before the method part, I setup these parts as second degree primary school (age 12-14) methods, what is the artistic (linear) develop steps and its contents because of approve that age group also I think it is important to know this age groups pictures levels.The method part of thesis is picture applications which concerted 6A-7A-8A classes students with me in Korualan Primary School, which I working, in Hadim district of Konya.The students had accomplished this application in a ambience of class at four weak (4 lesson hour). How is the process and it accomplished, explanation of pictures and its evaluate is in a part of findings.