Tekstil teknolojisi dersinde çoklu zekâ kuramı ile düz anlatım yönteminin uygulanması ve öğrenci başarısına etkilerinin araştırılması
Applying the theory of multiple intelligences and traditional narration method at textile technology courses and comparing & searching their effects on student success
- Tez No: 214847
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONESER YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmada Kız Meslek Lisesi onuncu sınıf Giyim Üretim Teknolojisi alanı öğrencilerinin Tekstil Teknolojisi dersi öğretiminde Çoklu Zekâ Kuramı ile Düz Anlatım Yönteminin öğrenci başarılana etkisi araştırılmıştır.Bu araştırma 2006?2007 eğitim öğretim yılında Ankara ili Keçiören ilçesi Kalaba Kız Meslek Lisesi 10. sınıf Giyim Üretim Teknolojisi alanı öğrencileri ile yürütülmüştür.Kalaba Kız Meslek Lisesi Giyim Üretim Teknolojisi alanı 10-A sınıfı 24 öğrenci ve 10-C sınıfı 24 öğrenci, haftada iki saat olmak üzere 40 dakikalık 4 ders boyunca çalışmalara katılmıştır.Araştırmada grupların denkliklerini sağlamak amacıyla, gruplara sosyo-kültür yapılarını sorgulayan anket, uygulamaya başlamadan önce ön öğrenmelerinin aynı olduğunu tespit etmek için ön test uygulanmıştır. Kontrol grubu (10-A) ile geleneksel öğretim yöntemine göre, deney grubu (10-C) ile Çoklu Zekâ Kuramına göre hazırlanmış öğretim etkinlikleri ile dersler işlenmiştir. Uygulama sonunda kontrol ve deney gruplarına son test uygulanmıştır. Elde edilen veriler bağımsız örneklem t testi, ikili cross testi ile analiz edilmiştir. Sonuçlar 0,05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir.Sonuç olarak bu araştırmada, Çoklu Zekâ Kuramının 10.sınıf öğrencilerinin Tekstil Teknolojisi dersinde başarılarına anlamlı bir katkı sağladığı tespit edilmiştir.Sınıf içi gözlemlerde deney grubu öğrencilerinin, derse daha fazla ilgi gösterdikleri de saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
At this research, the effects of the theory of multiple intelligences and traditional narration method on student success at textile technology courses are evaluated on the sophomore students of clothing production technology field at a maiden's trade high school.This research is carrried out between 2006-2007 education years with the sophomore students of clothing production technology at Kalaba Maiden's Trade High School in Kecioren, in the city of Ankara.From the field of clothing production technology at Kalaba Maiden's Trade High School, 24 students each from 10-A and 10-B classes have attended the research twice a week, during 40 minutes class hours and four classes in a week.At the research, a questionnaire about the social and cultural backgrounds to enable parity between the two groups and a pre-test to determine that the perceiving levels of the students are close to one another are applied.The first control group (10-A) is exposed to traditional teaching methods while the second control group (10-C) is treated according to the teaching methods of the theory of multiple intelligences. At the end of the practice, a last test is applied on both test groups. The attained data is analized with independent sample t test and double cross test. The results are assessed at 0,05 meaningfulness level.In conclusion, at this research, it is demonstrated that the theory of multiple intelligences contributes to the success of sophomore students at textile technology courses.It is also pin-pointed during class observations that the students pay more attention to the courses than before.