?alternatif ölçme ve değerlendirme metotlarından grid, tanılayıcı dallanmış ağaç ve kavram haritaları'nın biyoloji öğretiminde uygulanması?
Application of alternative measurement and evaluation methods that are grid, diagnostic tree and concept maps within biology education
- Tez No: 214848
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAHİR ATICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, eğitim sistemimizdeki anlayış değişikliklerinin ortaya çıkmasına bağlı olarak; ölçme ve değerlendirme yöntemlerinde de değişiklikler olması gerektiği düşüncesiyle yapılmıştır. Bu araştırma; Kavram haritası, Grid ve Dallanmış Ağaç gibi metotların alternatif ölçme ve değerlendirme yöntemleri olarak ortaöğretim dokuzuncu sınıf biyoloji dersi konularında uygulanabilirliği ve öğrenci başarısına katkısı ekseninde yürütülmüştür.Araştırmaya ait uygulamalar 2006-2007 eğitim öğretim yılı içerisinde Ankara ili Kazan ilçesindeki Kazan Çok Programlı Lisesinde 60 öğrenci üzerinde uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemini temsil edecek olan, birbirine denk deney ve kontrol grupları seçilmiştir. Bu denkliği gösterebilmek için her iki gruba seviye belirleme testi uygulanmıştır. Kontrol grubunu oluşturan öğrencilere klasik metotlarla ölçme ve değerlendirme yapılmıştır. Deney grubuna derslerin işlenişi sırasında kavram haritaları, grid ve dallanmış ağaç uygulamaları yapılmıştır.Araştırma süresince elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS (Statical Package for Social Science) istatistik programı kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının notları arasında fark olup olmadığı T testi ile kontrol edilmiştir. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0,5 olarak kabul edilmiştir.Araştırma sonucu elde edilen veriler ve bunların istatistikî analizi neticesinde alternatif ölçme ve değerlendirme tekniklerinin biyoloji konularına uygulanabildiği ve öğrenci başarısına katkıda bulunduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted throughout the idea that changes should exist in the education system depending upon the changes of concepts within the education system. This research has been conducted in order to evaluate the applicability and contribution of alternative measurement and evaluation methods such as Grid, Concept Map and Tree to high school ninth grade biology lessons.Related applications have been performed over 60 students in Kazan Multi-Curriculum High School in Kazan-Ankara in 2006-2007 education periods. Equivalent experiment and control groups are chosen for demonstration of research?s sample. Placement tests have been applied to both groups in order to show this equivalence. The students which form the control group have been measured and evaluated with classic methods. Experimental group have been provided with concept maps, Grid and tree applications.SPSS (Statistical Package for Social Science) computer software has been used to evaluate the data during the research process. The difference between the grades of the experiment and control group has been checked with T test. Relevance level has been accepted as 0,5.As a result of the acquired data and the statistical analyze of this data it has proven that alternative measurement and evaluation methods can be subjected to biology and it contributed to student success.