Türkiye'de yeni meslek alanları açısından insan kaynaklarını değerlendirme üzerine bir araştırma (Ankara ili örneği)
A research about the new occupations on human resources in Turkey (Ankara sample)
  1. Tez No: 214871
  2. Yazar: ESRA GÖLGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHŞİ YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'nin şu anda sahip olduğu insan kaynaklarını nasıl değerlendirdiği, yakın gelecek için bu kaynakları nasıl değerlendirmesi gerektiği konusunda öneriler oluşturmak ve bu yolla, özellikle yeni meslek seçme aşamasında olan bireylerin de bu bilgilerden yararlanmalarını sağlamaktır.Araştırmanın örneklemini, kamu kurum ve kuruluşlarından tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 9 bakanlıkta, 2 üniversitenin 5 ayrı fakültesinde/yüksekokulunda ve 5 özel sektör kuruluşunda çalışan 698 birey oluşturmuştur.Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu ile toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 11,5 paket programında analiz edilmiştir. Anket formuna güvenirlik ve geçerlik testleri, bağımsız gruplar t-testi (independent samples t-test) ve varyans analizi (one-way ANOVA) uygulanmıştır.Araştırma sonucunda bireylerin yarısından fazlasının mesleklerinden memnun olmadıkları ve bu nedenle mesleklerini değiştirmek istedikleri belirlenmiştir. Araştırmaya katılan bireylere göre Türkiye'de gelecek 10 yıl içerisinde tercih edilebilecek ilk 4 meslek bilgisayar programcılığı, genetik mühendisliği, bilgisayar sistem mühendisliği/analistliği ve AB ile ilişkiler uzmanlığıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to suggest as to how the human resources and how those resources should be utilized in near future. In this way the people who especially in the selection of new occupation, might be have the benefit provided by this research.The sample group of this research was composed of 698 personnel from 9 ministries, 5 faculties of 2 universities, 5 enterprises.The data of this research were collected with the help of questionnaire which was prepared by the researcher. Reliability tests, Independent Sample t-Test and One-way ANOVA analizes was made with SPSS 11,5.It is determine that over 50% of people don?t like their professions and for this reason they want to change their jobs. The people, who participate in this research declared that computer programmer, genetic engineering, computer system engineering/analizing and expert relation with EU will be preferred in the future of 10 years in Turkey.