Tekstil sektöründe maliyet verilerinin yönetim kararlarında kullanılması ve bir uygulama
Using costing data in management decisions making in the textile industry and an aplication
  1. Tez No: 214889
  2. Yazar: SAMİ EŞMEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKAN SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 344
Özet
Çalısmada, rekabetin gittikçe küresellestiği günümüz tekstil isletmelerinin, yeni rekabet ortamına uyum sağlayabilmeleri için, yönetim kararlarının alınmasında maliyet verilerinden faydalanan etkin bir anlayısın katkısının nasıl gerçeklestirileceği ve maliyet verilerinin elde edilmesinde kullanılacak olan uygulamalar ortaya konmustur. Bu amaçlar doğrultusunda çalısma dört bölümden olusturularak; birinci bölümde, maliyet kavramı ele alınarak, karar alma amaçlı olarak uygulanabilecek olan maliyetleme yöntemleri ve maliyet sistemleri açıklanmıstır. Çalısmanın ikinci bölümünde, yönetim kararları için gerekli olan maliyetler, maliyet verilerinin tahmininde kullanılan teknikler yardımıyla analiz edilmistir. Üçüncü bölümde ise karar kavramı, karar verme süreci ve bilgi sistemleri açıklanarak, isletmelerdeki temel yönetim kararlarından bahsedilmistir. Çalısmanın dördüncü bölümünde ise ele alınan uygulamaların, tekstil sektöründe yönetim kararlarının alınmasında maliyet verilerinden ne sekilde yararlanıldığı ortaya konularak, isletme ve sektör için bazı önerilerde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the contribution of an effective approach which utilizes cost data in managerial decisions for textile industry in adapting to the new business environment characterized by stiff global competition and the applications for obtaining cost data have been put forward. Having these objectives this thesis consists of four parts; cost concept has been studied, costing methods and systems which can be applied for decisionmaking purposes are explained in the first part. In the second part costs required for managerial decisions are analyzed with the techniques used in forecasting cost data. The decision concept, decisionmaking process, information systems and basic managerial decisions are discussed in the third part. In the final part the methods and concepts explained in the preceding parts and the use of cost data in managerial decisions as applied to textile industry have been presented. Evaluation of these findings and proposals to the firm under study and the industry are also made in this part.