Günümüz sanatında seyir nesnesi olarak beden
Body as a visual object in contemporary art
- Tez No: 214912
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UŞUN TÜKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Sanatsal ifade biçimleri ve söylemler, dönemin ve toplumların genel kimliğini yansıtır. Bu niteliği, sanat eserini üretenin bireysel var oluşundan kaynaklanır. O yüzden herhangi bir önerme içinde sabitlenemez. Toplumsal, ekonomik ve teknolojik süreçler sanatsal dilin farklılaşmasında etkin rol oynar.Teknolojinin önceki dönemlere nazaran en fazla imkanı sunduğu ve disiplinlerarası çalışmaların revaçta olduğu günümüzde, sanatta en sık işlenen konulardan biri cinsellik ve beden teşhiridir. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat Tarihi Bölümü'nde yüksek lisans tezi olarak yapılan bu çalışmada sanatta modernleşme süreci referans alınarak günümüz Batı sanatındaki bu popüler ifade biçiminin incelenmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Artistic expressions and styles reflect the general identity of the era and societies. This feature is sourced from the individual existence of the producer of artwork. Hence, it cannot be fixed within any postulate. Social, economical and technological processes take an effective part in differentiation of artistic language.Today, the technology presenting many more possibilities in comparison to the past and interdisciplinary studies being much more preferred, one of the most often treated subjects in art is sexuality and body exhibition. In this work, which has been prepared as a master thesis at the Istanbul University, Social Sciences Institute, Art History Department, it is aimed to study this popular expression of contemporary Western Art with reference to the modernization period of art.