Karabük'te sanayi faaliyetlerinin durumu ve giyim eşyası sanayisi
The situation of industrial Activities and clothing Sector
- Tez No: 214916
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİYE ÖZGÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Karabük, Türkiye'nin ilk agır sanayi isletmesinin temelinin atıldıgı kenttir.Su an faal durumda olan 154 sanayi tesisinde 10.000 isçi çalısmaktadır. Karabüksanayisinde %52 paya sahip olan sektör demir-çeliktir. Bunu %31 ile giyim esyasısanayi takip eder. Diger tüm sanayi kollarının oranı ise %17'dir.1995 yılında yeni il olan sehir, kalkınmada öncelikli yöre kapsamınaalındıgından, giyim esyası sanayi tesisleri, kurulus asamasında, devletinimkânlarından faydalanmak için, Karabük'ü kurulus yeri seçmislerdir. 3443 isçininistihdam edildigi, giyim esyası sanayisinin ortaya çıkmasında, öncü olan, GürmenGiyim Sanayi tesisi, isçi yetistirerek adeta bölgede bir okul görevi görmüstür.Yıllarca agır sanayiye baglı kalan Karabük'te, giyim esyası sanayisinin gelismesiyle,sanayi tek sektöre baglılıktan kurtulmus, kadınlar da is hayatına girmislerdir. Ayrıcabu sanayi kolu, sehirde, Kardemir'in istihdamının daralmasıyla olusan issizliliginve göçün engellenmesini de saglayabilecek bir faktördür. Ancak sektör zor günlergeçirmektedir. Bu durumun nedeni Karabük'ün 5408 sayılı tesvik yasasındanfaydalanamamasıdır.
Özet (Çeviri)
Karabük is the city where the first industrial company had been constructed.Now, there have been 10.000 workers working in the active 154 departments. Ironand steel sector occupies the %52 of Karabük industry, following clothing %31 and%17 other industrial branches.As ın 1995 Karabük had become a new city, it had been evaluated as one ofthe developing cities. That?s becawse, in order to get the advantage of Government?ssupport many Companies on clothing had chosen Karabük as a place to get started.Gürmen on clothing one of the pioneers had become just like a school as educatingworkmen for the clothing factories where 3443 workmen are working. Women alsohad entered the working life and industry had different branches by the developmentof clothing sector. Moreover this sector is an important faktor for the preventation ofimmigration to other cities and a chance for new job opportunities which Kardemircannot supply widely. But this sector is having hard days. That?s because Karabükcouldn?t get nummer 5408 Support law.