The impact of dimensions talent management on achieving the competitive advantage: North Oil Company in Iraq Kirkuk
Dimensions yetenek yönetiminin rekabet avantajı elde etmesi üzerindeki etkisi: Irak Kirkük'te Kuzey Petrol Şirketi
- Tez No: 757664
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRMA OYA TEKVAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, katılımcıların Irak Kerkük Petrol Sanayi A.Ş.'de hakim olan çeşitli boyutlarındaki yetenek yönetimi düzeyine ve bunun kendisine sunulan rekabet avantajı düzeyine etkisine ilişkin algılarını belirlemeyi amaçlamıştır. Araştırma probleminde belirtildiği gibi, şirketlerin diğer şirketlere göre rekabet avantajlarını sürdürmek için ihtiyaç duydukları yeteneği bulmaları çok zordur. Anket ayrıca araştırma verilerini toplamak için kullanıldı ve beş maddelik Likert ölçeği de dahil olmak üzere önceden hazırlanmış bir dizi ölçek kullanılarak oluşturuldu. Geçerliliği ve güvenilirliği de randomizasyondan önce doğrulandı ve veriler, veri ve bilgi toplama için ana araç olarak SPSS yazılımı kullanılarak analiz edildi. Anket, hedeflenen basit rastgele çalışma örneklemini (555) çalışanın oluşturduğu (14000) çalışandan (555) çalışana dağıtılmış ve (370) anket toplanarak hariç tutulmuştur. (185) formu. Yetenek yönetimi ve yönleri, şirketin rekabet avantajına katkıda bulunur. Sonuçların tartışılması sırasında, araştırmacı, şirketi diğerlerinden farklı kılmadaki olumlu etkileri nedeniyle yetenekleri keşfetmeye, yetenekleri işe almaya, yetenekleri geliştirmeye ve benzersiz yetenekleri elde tutmaya çalışmak gibi bir takım sonuçlara ulaştı. Ayrıca faaliyet gösterdiği ortam ışığında şirketin rekabet avantajını yaratmanın ve artırmanın en önemli kaynaklarından biri olduğu ortaya çıkmaktadır. Gelişmiş ülkelerin deneyimlerinden yararlanılarak yetenek yönetimi faaliyetlerinin hayata geçirilmesini sağlamanın en iyi yolu olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to identify the respondents' perceptions about the level of talent management in its various dimensions prevailing in the Iraqi Kirkuk Oil Industrial Company and its impact on the level of competitive advantage available to it. As mentioned in the research problem, finding the talent that companies need to maintain a competitive advantage over other companies is very difficult. The questionnaire was also used to collect research data and was generated using a number of pre-prepared scales including the five-component Likert scale. It was also verified for its validity and reliability before distributing it randomly, and the data was analyzed using spss program as the main tool for data and information collection. The questionnaire was distributed to (555) employees out of (14000) employees, where the targeted simple random study sample consisted of (555) employees, and (370) questionnaire forms were retrieved and they were excluded. (185) form. Talent management and its aspects contribute to the competitive advantage of the company. During the discussion of the results, the researcher reached a number of conclusions, the most important of which is the work to discover talents, employ talents, develop talents, and retain the unique talent because of its positive impact in making the company under study distinct from who it is. Its competitors. It is also considered one of the most important sources of building and enhancing the competitive advantage of the company in light of the environment in which it operates and which requires it. Increasing interest in the application of talent management activities by identifying the experiences of developed countries and benefiting from them in the best possible way.