Marxist criticism of the postmodern elements in Anthony Burgess' A Clockwork Orange and J.M. Coetzee's Waiting for the Barbarians
Anthony Burgess?in ?A Clock Orange? ve J.M. Coetzee?nin ?waiting for the Barbarians? adlı eserlerindeki postmodern unsurların Marxist kuram ışığında eleştirisi
  1. Tez No: 214917
  2. Yazar: MERAL HARMANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA MELİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalısma Anthony Burgess tarafından yazılan A Clockwork Orange ve J.M.Coetzee tarafından yazılan Waiting for the Barbarians adlı metinlerdeki postmodernunsurları tartısacaktır. Postmodernism teorisi `bütünlük fikri' nin yıkımına vedecentralizasyon düsüncesine dayanır, ve bu nedenle de Marxismlekarsılastırlıdığında, açık bir sekilde problemler içinde olduğu görülür. Marxismteorisi sosyal bütünlük, esitlik ve özgürlük fikirlerine dayandığından, postmodernismdüsüncelerine karsı çıkar. Postmodernism çoğunlukla sorgulama yolu olarak kabuledilir, ancak esitliğe dayanan sosyal bir çözüm sunmalıdır. A Clockwork Orange veWaiting for the Barbarians metinleri içindeki postmodern unsurları anlamayaçalısırken Marxism'in uygun görülmesinin sebebi bu fikirdir.
Özet (Çeviri)
This paper will address Marxist criticism of postmodern elements in the textsA Clockwork Orange by Anthony Burgess and Waiting for the Barbarians by J.M.Coetzee. Postmodernism theory is based on the idea of the decentralization anddeconstruction of `the idea of wholeness?, and for this reason when it is contrastedwith Marxist theory, it is evident that postmodernism is riddled with flaws. Since theMarxism theory relies on social togetherness, equality, and freedom, it counters thethoughts of postmodernism. Postmodernism is usually accepted as a way ofquestioning, yet it should present a social solution which leans on equality. This ideais the reason why Marxism is pertinent when understanding the postmodern elementswithin the texts A Clockwork Orange and Waiting for the Barbarians.