Türkiye'deki siyaset sosyolojisi çalışmaları: Seçim araştırmaları
The political sociology studies in Turkey: Election researches
- Tez No: 214918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Türkiye'de siyaset sosyolojisinin gelişim sürecinin tarihsel perspektif içinde incelenmesi ve siyaset sosyolojisine bağlı olarak daha özelde seçim araştırmalarının gösterdiği özelliklerin belirlenmesi, bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Türkiye'de siyaset sosyolojisi çalışmaları, esas olarak 1940'lı yıllarda başlamıştır. Bu başlangıç biraz da Batı ile kurulan ilişkilerde yaşanan değişimlerin siyasi ve kültürel alana yansımalarıyla belirlenmiştir. Özellikle çok partili hayata geçiş süreciyle birlikte, yeni siyasi yapı ve örgütlenmelerin ortaya çıkışı, yeni problem ve açıklamaları doğurmuştur. Türkiye'de siyaset sosyolojisi çalışmaları bu eksende giderek zenginleşirken, siyasi yapıda meydana gelen değişim süreçleri, özellikle çok partili rejime geçiş ve işleyiş beraberinde seçimleri, siyasi partileri ve seçmen davranışlarını önemli hale getirmiştir. Bu çerçeve içinde, çalışmamızda, Türkiye'de siyaset sosyolojisi çalışmalarının ortaya çıkış koşulları kısaca açıklandıktan sonra, seçim araştırmalarının gelişim süreci ve gösterdiği özellikler dönemlere ayrılarak değerlendirilmiştir. Buradan yola çıkarak, seçimler konusunda yapılan çalışmaların gösterdiği özelliklerin siyasi koşullara göre farklı dönemlerde ne yönde ve nasıl değiştiği açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Observing the development process of political sociology in Turkey within a historical perspective and in particular determining the characteristics of election investigatements related with the political sociology constitute the purpose of this study. Essentially, studies about the political sociology dated back to 1940s. This initiation was in some ways determined by the reflection of changes in the relations with West upon the political and cultural area. Especially, by the emergence of new political formations and organizations through the transition to the multipartite life has generated new problems and explanations. While the political sociology studies in Turkey have proliferated gradually, the multipartite regime and its functioning have brought about a change of focus towards elections, political parties and voting inclinations. Within this framework, following a brief examination of the conditions leading to the commencement of the political sociology studies in Turkey, development process of election researches and its characteristics have been evaluated within distinct periods. Thus, it is to be revealed how the characteristics of the researches on the elections have changed up to political conditions within distinct periods.