Jean Paul Sartre'ın özgürlük anlayışı
Jean Paul Srtre?s freedom notion
- Tez No: 214949
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
20 yy. insanı, yüzlerce yıllık bilim ve felsefe birikiminin üzerine, çağınıngetirdiği olumlu ya da olumsuz yeniliklerin sonuçlarıyla baş ederken, varoluşa vekaos ortamındaki insanın tutumuna yepyeni bir gözle bakmayı öngören bir öğreti,bakış açısı ortaya çıkardı. İşte bu bakış açısı ?varoluşçuluk? ya da ?varoluş felsefesi?idi. Ancak her ne kadar bu akım, çağının ihtiyaçları ya da durumundan dolayı ortayaçıkmışsa da, öyle bir gecede oluşan bir şey değildi elbette. Bu akım, ortaya çıkmasınısağlayan ön koşullarla beraber çok daha önceki zamanlardan, hatta Sokrates'in?kendini tanı? gibi fikirlerinden beslendi. Kendilerini ?varoluşçu? olarak tanıtmasalarda, ya da Heidegger gibi bu ismi kendileri için kabul etmeseler de, varoluşçufelsefeleri Pascal'dan, Kierkegaard'a, Nietzsche'ye geri götürebiliyoruz. Buradakiçalışmada bu felsefi görüşün ( ya da görüşlerin-çünkü belirttiğimiz gibi aynı akım ileadlandırıldığı halde birbirinden tamamen farklı felsefeler var) temelleri, nerelerde,hangi koşullarda doğduğu, hangi akım ve filozoflardan etkilendiği ve temel olarak negibi yenilik ya da farklılıkları öne sürdüğü izlenmeye çalışıldı. Sartre'ın ahlaköğretisinin ve bu öğretinin temel taşı olan ?özgürlük? anlayışının ne olduğununanlaşılması için öncelikle onun öğretisinin de içinde yer aldığı ?varoluşçuluk?un neolduğuna ve bu akımın öncülerinin kimler olduğuna bakmamız gerekiyordu. Bufilozofların felsefelerinin ve terminolojilerinin tamamını burada ele almak imkansızolsa da, genel hatlarıyla kim olduklarına ve görüşlerine, özellikle de yaşamlarınadeğinmeyi uygun bulduk. Çünkü varoluşçuluk, yaşamın kendisinden kopuk birfelsefe değil, hayatın içinde olan ve her an insana eylemlerini sorgulatan birfelsefedir.
Özet (Çeviri)
After accumulation of a vast scientific and philosophical knowledgeover centuries, 20th century man, trying to cope with the negativeconsequences of novelties of his era, has produced a new approach, whichrequires him to have a view at the ?existence? and the attitude of man in chaosin a completely new way. This new approach was called ?existentialism? or?the philosophy of existence?. Existentialism has arisen from the demands ofits era, although this does not mean that it occurred in a single night. In asense, it was a product of a long history. Existentialism?s roots were nourishedfrom a long history of ideas that can be traced back as far as Socrates?s famousmotto: ?know thyself? From Pascal to Kierkegaard and Nietzsche, manyphilosophers can be counted among existentialists, although they didn?t definethemselves as such or, like Heidegger, didn?t accept the name ?existentialism?for their philosophies. In this study, first step was to indicate the roots ofexistentialism, to find out where and in what conditions it was occurred; fromwhich movements and philosophers it was influenced and took its shape. Afterthat, the differences and the novelties of existentialism were displayed.Because, in order to comprehend Sartre?s ethical vision and his mostfundamental concept ?freedom?, his predecessors and his differences fromthem should also be examined initially. But in the framework of this study itwas unworkable to give detailed information on each of the ?existentialist?philosophers and their specific philosophical terminologies. Still eachphilosopher?s life, philosophical identity and contributions have to bepresented at least in a general way. We cannot ignore their lives orbiographies, because existentialism itself is not a philosophy detached fromlife. On the contrary, existentialism is a philosophy deeply rooted in man?sdaily life and it constantly makes man to question his decisions and actions.