KAdınların Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması (AÇSAP) Merkezi'nin vermiş olduğu Aile Planlaması hizmetini değerlendirmeleri üzerine bir pilot araştırma
A pilot study on evaluation of family planning services provides by maternity and child health center
  1. Tez No: 214959
  2. Yazar: FETHİYE ŞAFAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Türkiye'de aile planlaması hizmetlerinin yaygınlaşmasına ve yöntemkullanımının artmasına rağmen, sağlık göstergeleri hala istenen seviyede değildir vebu durum da hizmetlere ihtiyacı olan kesimin bu hizmetlere ulaşamadığınıdüşündürmektedir. Aile planlaması hizmetlerini alanların bu hizmetlere kolaycaulaşması, aldıkları hizmetten memnun kalmaları hizmetlerin kullanımınınyaygınlaşması için oldukça önemlidir. Bu araştırmada da aile planlaması hizmetlerinialanların bu hizmetleri nasıl değerlendirdikleri saptanmaya çalışılmış, bu çerçevedeulaşılabilirlik ve memnuniyeti etkileyen faktörler araştırılmıştır.Araştırma, Okmeydanı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması merkezinin, AilePlanlaması biriminden hizmet alan ve görüşmeye katılmayı kabul eden aileplanlaması yöntem kullanıcıları ile Mart 2006 yılında yapılmıştır. Araştırmanınverileri nitel araştırma yöntemlerinden odak grup görüşmesi ile toplanmıştır.Araştırmada 20-32 ve 35-47 yaş aralığında, ekonomik durum, çocuk sayısı,kurumdan aile planlaması hizmeti alma süresi, eğitim seviyesi gibi özelliklerine görehomojen olan dokuzar kişilik iki grup toplanmıştır.Bu görüşmelerden elde edilen veriler çerçevesinde, iki grup arasında alınan aileplanlaması hizmetini değerlendirme farkı olduğunu ve yaş ortalaması yüksek olangrubun daha memnun olduğunu söylemek mümkündür. Katılımcıların hizmet ile ilgilien çok eleştirdikleri konular fiziksel özellikler ve personel davranışı olmuştur.Bunların yanı sıra, daha az da olsa, mahremiyete saygı ve yönteme özel danışmalıkda eleştirilmiştir. En çok memnun olunan noktalar ise personelin medikal bilgi vebecerisi, hizmet için ödenen ücret, kurumun coğrafi yerleşim yeri ve aile planlamasıbiriminin bina içindeki yeri olmuştur.Hizmete ulaşmada, kurumla ilgili olmayan ancak ulaşılabilirliği etkileyen enönemli faktör çocuk faktörü olarak tanımlanmıştır. Kurumun hizmet verdiği saatlerinuygun olmaması ve zaman zaman kurumda yöntemlerin bulunmaması, hizmeteulaşılabilirliği etkileyen bir başka etmenler olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Although contraceptive prevalence is increasing, the health indicators are notstill at desired levels in Turkey and it makes think that the target group could notaccess the family planning services that they need. To increase prevalence of usingcontraceptive methods, it is important for women to access services easily and thesatisfaction rate should be higher. The aim of this study was to determine how theservices were evaluated by women and to research the factors that affect theaccessibility and satisfaction.This study was carried out with women who received family planning servicesfrom Okmeydanı Maternity and Child Health Center on March 2006 and accepted toparticipate in this research. The study data were supplied by using focus groupinterview which is one of the qualitative research methods. Two groups that werebetween 20-32 and 35-47 ages and homogeneous in economic condition, number ofchildren, usage duration of family planning department and education level weregathered in this study.According to the data of this study, it?s possible to say that these two groups aredifferent in evaluation of services and the group with higher age median was moresatisfied. The most criticized topics were environment and courtesy of serviceproviders. Privacy and counseling of chosen method were also criticized, but not asmuch as former topics. On the other hand, the most satisfying topics were medicalexpertise, cost of services, location of the center and the place of the family planningdepartment in the building.The most important factor that is not related to the center but affects theaccessibility of the services was to get child care. The other factors that affectaccessibility of services were inappropriate servicing hours and infrequent methodabsence in the center.