Sağlık çalışanlarının kadına yönelik eş şiddeti konusunda tutum ve uygulamaları ölçeğinin Türkçe formunun geçerlik ve güvenilirliği
Validity and reliability of health care provider survey of intimate partner violence attitudes and practices in Turkey
  1. Tez No: 301450
  2. Yazar: BURÇİN BİÇİCİ GEZGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada, Gutmanis ve arkadaşları tarafından geliştirilen ?Sağlık Çalışanlarının Kadına Yönelik Eş Şiddeti Konusundaki Tutum ve Uygulamaları Ölçeği'nin Türkçe formunun Türk toplumu için geçerli ve güvenilir bir araç olup olmadığı incelenmiştir.Bu araştırmanın örneklemine, İzmir'e bağlı dört merkez ilçede (Balçova, Bornova, Karşıyaka ve Konak) bulunan Toplum Sağlığı Merkezi(TSM), Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması(AÇSAP), Aile Sağlığı Merkezi(ASM) görev yapan toplam 867 hekim, hemşire ve ebeler alınmıştır. Ölçek çalışmalarında örneklem hacminin belirlenmesinde ölçek madde sayısının 5-10 katı olması önerilmektedir. Bu bilgiye dayanarak minimum ulaşılması hedeflenen örneklem sayısı ölçek madde sayısının (43 madde) 10 katı olmak üzere toplam 430 hekim, hemşire ve ebeden oluşmasına karar verilmiştir. Araştırmada 355 sağlık çalışanına ulaşılmıştır. Araştırmaya katılım oranı ise %83 olarak belirlenmiştir.Yapı geçerliliği kapsamında doğrulayıcı faktör analizine başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the validity and reliability of the Turkish version of ?Health Care Provider Survey of Intimate Partner Violence (IPV) Attitudes and Practice? developed by Gutmanis et al. has been tested.The sample of this research covered four central districts of İzmir, namely, Balçova, Bornova, Karşıyaka and Konak. A total of 867 doctors, nurses and midwives employed at The Public Health Center (PHC), Mother Child Health and Family Planning Unit, Family Health Center located in these districts were included within the scope of the research. For the determination of the sample volume in scale studies, it is suggested that the sample volume be 5-10 times the number of items in the scale. Based on this knowledge, the sample was determined to be 430 doctors, nurses and midwives being 10 times the number of the items on the scale (43 items). In the research, 355 health workers were reached and the participation rate was determined to be 83%.For the validity of structure, confirmatory factor analysis was used.