Avrupa Birliği'ne tam üyelik sürecinin inşaat sektörünün rekabet gücüne etkileri ve inşaat firmalarında rekabet gücüne ilişkin bir örnek olay
The EU membership duration?s effects to the competetion power of construction sector and a case study is based on the competetion power of construction companies
- Tez No: 214966
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüzde Globalleme süreci ile birlikte tüm ekonomiler bir entegrasyonsürecine girdiler. Bu süreçte devletler artan rekabet ortamında hem siyasi hem deekonomik nedenlerle yalnız hareket etmek yerine birliktelii seçmeye baladılar.Bilgi daha büyük önem kazanmaya ve deerlenmeye baladı. Bu amaçla oluturulanbirliklerin en büyüklerinden biri ise Türkiye'nin de içinde yer almak istedii AvrupaBirlii'dir.Türkiye'nin Avrupa Birlii'ne tam üyelik sürecinin Türk ekonomisine, Türkhalkına ve i çevrelerine çeitli ekillerde yansıması kaçınılmazdır. naat sektörü debünyesinde insan, hizmet, ürün ve teknolojiyi barındırdıı için bu süreçten oldukçaetkilenecek sektörlerden biridir. Bu çalımanın temel konusunu, bu uyum sürecinininaat sektörünün rekabet gücüne olan etkileri oluturmaktadır. Ayrıca inaatfirmalarımızın yurt dıındaki rekabet güçlerini anlayabilmemiz içinde Dounaat'ın bugün Avrupa Birlii'ne tam üye olmu olan Bulgaristan'dagerçekletirdii Burgaz-Karnobat Otoyolu yapım süreci incelenmitir.Çalımanın giri bölümünde tezin amacı, önemi, kapsamı ve hazırlanmasındayaananlar açıklanmıtır. Çalımanın birinci bölümünde, Dünya ve Türkiyeekonomilerinin mevcut durumları, Türk naat Sektörü'nün mevcut durumu ve naatsektörü için yapılan GZFT analizi yer almaktadır.Tezin ikinci bölümünde Avrupa Birlii'ne uyum sürecinin Türk naatSektörünün rekabet gücüne olan etkileri, Avrupa Birlii'nin inaat sektörü içinyayınlamı olduu düzenleyici direktifler açıklanarak ayrıntılı bir ekildeincelenmitir.Tezin üçüncü bölümünde, ikinci bölümde incelenen direktifler, konu ile ilgiliyapılan çalımalar ve sektör temsilcilerinin görüleri dorultusunda uyum sürecinde,sektörün rekabet gücünü korumak ve arttırmak için yapılması gerekenlertartıılmıtır. Tezin dördüncü bölümünde ise öncelikle Engineering News RecordDergisinin 2006 yılı için yayınladıı Dünya'nın en büyük ilk 225 inaat firmasısıralamasına Türkiye'den giren ilk on firma ile yapılan görümelerle onların hemuyum süreci hem de inaat sektörünün rekabet gücüne yönelik görüleri aktarılmıtır.Burada amaçlanan, bu görümeler neticesinde elde edilecek bulguların örnek olayçalımasına katkı salaması ve sektörün beklenti ve görülerinin alınmasıdır.Ardından örnek olay kapsamında Dou naat'ın Bulgaristan'da gerçekletirdiiBurgaz-Karnobat Otoyolu inaatı, ihale süreci ve yapım aaması ele alınmıtır. Bubölümde örnek olay aratırmasının amacı, önemi, kapsamı, sınırlılıkları, aratırmadakullanılan yöntemler ve son olarak da aratırmanın bulguları aktarılmıtır.Tezin sonuç kısmında ise örnek olaydan hareket ederek elde edilen bilgilerdaha önceki aratırmalar kapsamında yorumlanmı sektöre yönelik görüleraktarılmıtır.
Özet (Çeviri)
All economies have been in a integration process due to the Globalization. Inthis process, countries have started to choose acting together incase of acting alonebecause of the increasing competetion all over the world. So, the most biggest groupthat Turkey want to take place within is Europa Union.The process of membership of Turkey has affected the economy, people andbusiness world of Turkey and sure construction sector. Because, construction sectorincludes employees, produce, service and technology so it is going to be affected.The main subject of this dissertation is the effect of the process of Turkey?smembership on construction sector. Besides this, the all process of constructing ofBurgaz-Karnobat Highway that was copmleted by Dou Group in Bulgaria that is amember of EU was analizedIn the first section of dissertation, aim, importance, content of dissertationand all hapens during the studing are explained. At first, the economical situation ofthe World and Turkey are explained, and then, a SWOT analyse is done tounderstand the situation of Turkey?s building sector. In the second section, theaffects of being a member of EU on the construction sector?s competition power areexplanated. The direct directives and requriments of these directives of EU areexplained in this section.In teh third section, at first, the interviews that were acted with the first tenTurkish construciton companies that have been in the list of the biggest 225construction companies of Engineering News Record 2006 list have taken place.Their opinions are given. Then, the all process of constructing of Burgaz-KarnobatHighway that was copmleted by Dou Group in Bulgaria was analized as a case. Inthis section, the importance, aim, contents, boundries and conclusions of the casestudy are explanated. In the conclusion part, all informations are interpreted byconsiderind the case study.