Bağımsız denetimde raporlama ve Türkiye'deki uygulamalar
- Tez No: 21497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TÜREDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Bu Yüksek Lisans tezi, denetim raporları ile ilgili Türkiye'deki uygulamalar üzerinde durmaktadır. Bu bağlamda önce, denetim ve denetim raporları ile ilgili teorik bilgiler verilmiş, daha sonra, özellikle Amerika ve İngiltere gibi Batı ülkelerindeki uygulamalar ele alınmıştır. Son olarak, Türkiye'deki denetim raporu uygulamaları Amerikan Kamu Muhasipleri Enstitüsü tarafından açıklanan Uluslararası AICPA Standartlarına göre incelenmeye ve değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This dissertation focuses on the auditing reports connected with the applications in Turkey. In this context, first theoretical knowledges have been given about auditing and auditing reports, later, specially the applications in the west countries like America and England have been explained. Finally, the auditing reports applications in Turkey have been examined according to International AICPA standarts explained by American Institute of Certified Public Accountants.